Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Dobre wieści dla Polaków

W ostatnich dniach zostały wprowadzone zmiany w ustawie dotyczącej Karty Dużej Rodziny (KDR). Co wprowadzają nowe przepisy i co to oznacza dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny?

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Czego dotyczą?
Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Czego dotyczą?123RF/PICSEL

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Czego dotyczą i co oznaczają dla posiadaczy KDR?

Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie nowego wzoru karty elektronicznej, z której możemy korzystać za pomocą dedykowanego oprogramowania dla urządzeń mobilnych lub poprzez aplikację mObywatel. Nowa wizualizacja karty wyświetlanej w urządzeniu mobilnym jest spójna z innymi dokumentami elektronicznymi.

Zmiana ta ma na celu ułatwienie korzystania z karty i dostosowanie jej do współczesnych standardów wizualnych.

Nowa wizualizacja Karty elektronicznej nie będzie wymagała od członka rodziny wielodzietnej żadnych czynności służących jej uzyskaniu, bowiem, po jej wdrożeniu, zostanie automatycznie wyświetlona w urządzeniu mobilnym
zacytował wypowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej portalsamorzadowy.pl

Zmiany wynikają z wielu aktów prawnych i potrzeby dostosowania do standardów technologicznych

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny uwzględnia również zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi umów, oraz ustawy o aplikacji mObywatel. Harmonizacja z tymi aktami ma na celu dostosowanie Karty Dużej Rodziny do współczesnych standardów prawnych i technologicznych.

Z Karty Dużej Rodziny można korzystać w aplikacji mObywatel 2.0
Z Karty Dużej Rodziny można korzystać w aplikacji mObywatel 2.0INTERIA.PL

Do czego uprawnia nas Karta Dużej Rodziny. Oto tylko niektóre korzyści

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z szeregu uprawnień i zniżek. Karta jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej i poświadcza prawo do określonych uprawnień.

Obejmuje to m.in. tańsze oferty w branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. Posiadacze KDR mają dostęp do tańszych biletów kolejowych, bezpłatnych wejść do parków narodowych, czy wyższych limitów zużycia energii elektrycznej.

Kto może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. 

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także:

  • dzieciom w wieku do 18. roku życia,
  • dzieciom w wieku do 25. roku życia - w przypadku kontynuowania nauki 
  • dzieciom legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.