Zmiany w Kodeksie pracy. Komu przysługuje urlop z powodu siły wyższej?
Nowa forma urlopu, wciąż jest mało znana i nie każdy wie, że może z niej skorzystać. Komu przysługuje urlop z powodu siły wyższej? Oto najważniejsze informacje, o których powinien wiedzieć każdy pracownik.
Czym jest urlop z powodu siły wyższej i kiedy możemy z niego skorzystać?
Zmiana Kodeksu pracy z 2023 roku została wprowadzona w odpowiedzi na unijną dyrektywę dotyczącą równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Nowelizacja ta wprowadziła między innymi urlop z powodu siły wyższej, który przysługuje pracownikom niezależnie od ich stażu pracy. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia tego wolnego i nie może odmówić jego przyznania.
Urlop z powodu siły wyższej wynosi 16 godzin lub 2 dni dodatkowego wolnego w ciągu roku kalendarzowego, co nie wlicza się do standardowych 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Za ten czas pracownik otrzymuje połowę wynagrodzenia. Pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego urlopu na wniosek pracownika, który musi być złożony najpóźniej w dniu planowanego wolnego. Nie ma konkretnego wzoru dla takiego wniosku, co daje pracownikowi swobodę w jego formułowaniu. Decyzję o sposobie wykorzystania tego urlopu w danym roku kalendarzowym podejmuje pracownik. Urlop jest udzielany w wymiarze godzinowym, a dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje proporcjonalnie do ich wymiaru pracy.
Zobacz również: Jak zaplanować urlop w 2024 r.? Oto najlepsze terminy
Komu przysługuje nowa forma urlopu? Warto wiedzieć!
Urlop z powodu siły wyższej może być przyznany w przypadku pilnych spraw rodzinnych, takich jak wypadek lub choroba, które wymagają obecności pracownika w innym miejscu. Takie sytuacje kwalifikują się jako siła wyższa, uzasadniając konieczność natychmiastowego wolnego. Pracownik ma prawo zdecydować, kiedy i w jakim wymiarze skorzysta z tego urlopu, dostosowując go do swoich potrzeb.
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, co zapewnia mu pewność, że w sytuacjach nagłych może liczyć na czas wolny. Proporcjonalność udzielania urlopu w godzinach dla pracowników niepełnoetatowych zapewnia sprawiedliwe traktowanie.
Zobacz również: