Czas jest tu kluczowy. Pominiesz ważny termin, stracisz zaległy urlop
Oprac.: Agata Zaremba
Zbliża się ważny termin dla pracowników, którzy nie wykorzystali jeszcze urlopu zaległego. Osoby, które go pominą, muszą liczyć się z tym, że pracodawca sam wyznaczy im daty urlopu lub dni wolne przypadną. Do kiedy należy je wykorzystać?
Spis treści:
Wrzesień to świetny moment na zaplanowanie urlopu. W tym miesiącu ceny są dużo korzystniejsze, a w popularnych miejscach nie ma już tylu turystów, co w szczycie sezonu. Poza tym podróżując we wrześniu, możemy uniknąć upałów, zwłaszcza na południu Europy.
Zaplanowanie wakacji we wrześniu powinny wziąć pod uwagę osoby, które wciąż mają do wykorzystania urlop zaległy. W przeciwnym razie czekają ich konsekwencje.
Zobacz również: Pokazała jak z 26 dni urlopu zrobić 63 dni wolnego! Oto, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar określają przepisy i zależy on od stażu pracy. U osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin urlop wypoczynkowy wynosi:
- 20 dni roboczych — dla osób, których staż pracy nie przekracza 10 lat,
- 26 dni roboczych — dla osób mających ponad 10-letni staż pracy.
Warto pamiętać, że pracownikom, którzy mają wyższe wykształcenie, do stażu pracy automatycznie dolicza się osiem lat.
Urlop zaległy - czym jest i kiedy pracownik go nabywa?
Zobacz również:
- Wakacje z drugiej ręki. Okazja na zaoszczędzenie pieniędzy czy oszustwo? Ekspert wyjaśnia
- Zmiany w pomostówkach. Jest ważna decyzja dotycząca wcześniejszych emerytur. Kto skorzysta?
- Jedziesz na wakacje? Zapłacą ci za deszcz. Rewolucja na polskim rynku ubezpieczeń
- 5 rzeczy, które denerwują Polaków na urlopie. Jak ich uniknąć? Sprawdzone sposoby
Pracownicy powinni wykorzystać swój urlop wypoczynkowy do 31 grudnia, tego samego roku kalendarzowego, w którym nabyli do niego prawo. Jeśli tego nie zrobią, ich pozostałe dni wolne, zmieniają się w urlop zaległy.
Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy urlop zaległy należy wykorzystać do 30 września roku następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do tego urlopu. Oznacza to, że jeśli zostały nam niewykorzystane dni urlopu z 2022 roku, powinniśmy skorzystać z nich do końca tegorocznego września. Jeśli tego nie zrobimy, pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o terminie, w którym pracownik ma wykorzystać swój urlop.
Dopilnowanie tego, czy pracownik na czas wykorzysta urlop zaległy, leży w interesie pracodawcy. To on może ponieść konsekwencje, w postaci kary finansowej nałożonej przez Państwową Inspekcję Pracy.
Czy urlop zaległy może przepaść?
Jeżeli pracownik nie wykorzysta swojego urlopu zaległego na czas, zostanie uruchomiona procedura przedawnienia urlopu wypoczynkowego, w wyniku którego po trzech latach urlop przepada.
Przez cały ten okres pracodawca jest narażony na kary i aby ich uniknąć on sam może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.