Czas jest tu kluczowy. Pominiesz ważny termin, stracisz zaległy urlop

Zbliża się ważny termin dla pracowników, którzy nie wykorzystali jeszcze urlopu zaległego. Osoby, które go pominą, muszą liczyć się z tym, że pracodawca sam wyznaczy im daty urlopu lub dni wolne przypadną. Do kiedy należy je wykorzystać?

Pracownicy mają już zaledwie kilka dni na odebranie zaległych dni urlopowych
Pracownicy mają już zaledwie kilka dni na odebranie zaległych dni urlopowych 123RF/PICSEL

Wrzesień to świetny moment na zaplanowanie urlopu. W tym miesiącu ceny są dużo korzystniejsze, a w popularnych miejscach nie ma już tylu turystów, co w szczycie sezonu. Poza tym podróżując we wrześniu, możemy uniknąć upałów, zwłaszcza na południu Europy.

Zaplanowanie wakacji we wrześniu powinny wziąć pod uwagę osoby, które wciąż mają do wykorzystania urlop zaległy. W przeciwnym razie czekają ich konsekwencje. 

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar określają przepisy i zależy on od stażu pracy. U osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin urlop wypoczynkowy wynosi:

  • 20 dni roboczych — dla osób, których staż pracy nie przekracza 10 lat,
  • 26 dni roboczych — dla osób mających ponad 10-letni staż pracy. 

Warto pamiętać, że pracownikom, którzy mają wyższe wykształcenie, do stażu pracy automatycznie dolicza się osiem lat. 

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od naszego stażu pracy
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od naszego stażu pracy123RF/PICSEL

Urlop zaległy - czym jest i kiedy pracownik go nabywa?

Pracownicy powinni wykorzystać swój urlop wypoczynkowy do 31 grudnia, tego samego roku kalendarzowego, w którym nabyli do niego prawo. Jeśli tego nie zrobią, ich pozostałe dni wolne, zmieniają się w urlop zaległy.

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy urlop zaległy należy wykorzystać do 30 września roku następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do tego urlopu. Oznacza to, że jeśli zostały nam niewykorzystane dni urlopu z 2022 roku, powinniśmy skorzystać z nich do końca tegorocznego września. Jeśli tego nie zrobimy, pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o terminie, w którym pracownik ma wykorzystać swój urlop. 

Dopilnowanie tego, czy pracownik na czas wykorzysta urlop zaległy, leży w interesie pracodawcy. To on może ponieść konsekwencje, w postaci kary finansowej nałożonej przez Państwową Inspekcję Pracy. 

Pracodawca może zdecydować o terminie urlopu zaległego
Pracodawca może zdecydować o terminie urlopu zaległego123RF/PICSEL

Czy urlop zaległy może przepaść?

Jeżeli pracownik nie wykorzysta swojego urlopu zaległego na czas, zostanie uruchomiona procedura przedawnienia urlopu wypoczynkowego, w wyniku którego po trzech latach urlop przepada.

Przez cały ten okres pracodawca jest narażony na kary i aby ich uniknąć on sam może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Filharmonia zawitała do szpitala. Szumowski: Muzyka pomaga we wszystkimPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas