Zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika zdalnego

7 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać zmiany w Kodeksie pracy, które dotyczą pracy zdalnej. Jak się okazuje, pracodawca będzie mógł kontrolować pracownika. Będzie się to głównie opierać na rozmowie telefonicznej lub za pośrednictwem chatu oraz poczty elektronicznej. Kontrola pracownika będzie mogła mieć również inną formę.

Kontrole będą przeprowadzane w godzinach pracy i w miejscu wykonywania pracy zdalnej
Kontrole będą przeprowadzane w godzinach pracy i w miejscu wykonywania pracy zdalnejARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Czego dotyczą zmiany w Kodeksie pracy?

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wyjaśniła, że pracodawca będzie mógł przeprowadzać kontrole dotyczącą wykonywania pracy zdalnej, a także kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.

Dodała, że "zasady przeprowadzania takich kontroli zostaną określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub wydanym regulaminie, a w przypadku ich braku - w wydanym poleceniu lub porozumieniu zawartym z pracownikiem".

Poza tym Marlena Maląg podkreśliła, że kontrole będą przeprowadzane w godzinach pracy i w miejscu wykonywania pracy zdalnej. Wszystko będzie się odbywać w porozumieniu z pracownikiem z zachowaniem jego prawa do prywatności.

7 kwietnia 2023 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy
7 kwietnia 2023 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy123RF/PICSEL

Jak będą wyglądały kontrole pracowników zdalnych?

Ministerka rodziny i polityki społecznej w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zaznaczyła, że kontrole w praktyce w głównej mierze będą się odbywać za pośrednictwem telefonu, chatu bądź poczty elektronicznej. W przypadku chęci przeprowadzenie kontroli w miejscu pracy zdalnej pracodawca będzie musiał w tej kwestii porozumieć się z pracownikiem.

Ponadto będzie możliwość przebadania pracowników na obecność alkoholu oraz narkotyków w organizmie. Marlena Maląg podkreśliła, że "zdolność pracownika do wykonywania pracy, w tym jego trzeźwość, jest warunkiem, bez którego pracownik nie jest w stanie poprawnie i bezpiecznie tej pracy wykonywać".

***

Najgorszy okres w małżeństwie - choroba małżonka. Torzewscy o swojej relacji. "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL