Reklama

Zorza polarna w Polsce! Zobacz spektakularne zdjęcia

Zorza polarna w Polsce? Tak, to możliwe! W nocy z wtorku na środę to spektakularne zjawisko świetlne pojawiło się głównie w północnych terenach naszego kraju. W sieci można znaleźć wyjątkowe zdjęcia. Zobacz, czego świadkami byli niektórzy mieszkańcy Pomorza i kilku innych województw.

Czym są zorze polarne?

Zorza polarna jest spektakularnym zjawiskiem świetlnym. Występuje na wysokich szerokościach geograficznych m.in. w Norwegii, Finlandii czy Islandii, jednak zdarzają się również na niższych. 

Różne są jej kolory - od czerwonego i żółtego, przez zielony i niebieski, aż po fioletowy i różowy. Odcień jest uzależniony od rodzaju gazu i wysokości, na której występuje zjawisko.

Zorze powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu, kiedy wyrzucane są ogromne ilości naładowanych cząstek o wysokiej energii. Powstały wtedy tzw. wiatr słoneczny dociera w pobliże Ziemi i oddziałuje z jej polem magnetycznym.

Reklama

Czytaj także: Upał, burze z gradem i silny wiatr. Ostrzeżenia prawie dla wszystkich województw

Zorza polarna w Polsce

W nocy z wtorku na środę mieszkańcy północnych terenów Polski - województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego (choć w sieci pojawiają się również zdjęcia ze Śląska czy Warszawy) mogli obserwować to zjawisko w naszym kraju.

W sieci pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania spektakularnej zorzy polarnej. Widzimy na nich, że zjawisko, które miało miejsce w naszym kraju, było dwukolorowe - w odcieniu żółto-zielonym i fioletowo-różowym.

Na poniższych zdjęciach widać zorze uwiecznione kolejno w miejscowościach Chłapowo w woj. pomorskim oraz Mielno w województwie zachodniopomorskim.

Zobacz również: W tych polskich miastach rozwodzimy się najczęściej. Oto najczęstszy powód

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zorza polarna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy