Reklama

Reklama

Nawet 700 zł zwrotu dla emerytów. Sprawdź, czy otrzymasz taki przelew

Na jakie dodatki mogą liczyć polscy seniorzy? Trzynasta i czternasta emerytura to nie wszystko. Niektórzy emeryci już niedługo otrzymają od Urzędu Skarbowego zwrot podatku w wysokości nawet 700 złotych. Kto może spodziewać się tych pieniędzy? Odpowiadamy!

Polski Ład związany jest z nowymi przepisami podatkowymi. Te zaczęły obowiązywać  już od stycznia 2022 roku. Jednak szybko okazało się, że w  nowym systemie nie wszystko działa tak sprawnie, jak przewidywano i zapowiadano. Premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrem finansów Arturem Soboniem ogłosili więc zmianę zasad podatkowych.

Wspomniana zmiana Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca br. Co się zmieniło? Przede wszystkim obniżona została stawka podatku dochodowego z 17 proc. na 12 proc. 

Zmiana stawki PIT w połowie roku ma swoje konsekwencje. Osoby, które od stycznia do czerwca nadpłaciły podatek, mogą liczyć na przelew z Urzędu Skarbowego i wyrównanie półrocznej nadpłaty. W tej grupie są także seniorzy. Którzy świadczeniobiorcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze?

Reklama

Zobacz również: Zniżki dla emerytów - z jakich ulg mogą skorzystać seniorzy w Polsce?

Kto może liczyć na dodatkowy przelew z Urzędu Skarbowego?

Obecnie w Polsce emerytury i renty, które wynoszą poniżej 2500 zł brutto są zwolnione z podatku. To rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia br. Z  kolei emeryci i renciści o wyższych świadczeniach płacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł. To właśnie oni mogą liczyć na przelew z Urzędu Skarbowego.

Ile może wynieść półroczne wyrównanie nadpłaconego podatku? To oczywiście zależy od wysokości emerytury lub renty. Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe kilkaset złotych. Dla przykładu: świadczeniobiorcy, których emerytura wynosi 3 tys. brutto otrzymają 150 zł wyrównania. Z kolei osoby,  których świadczenie przekracza 5 tys. zł. brutto otrzymają dodatkowo nawet 700 zł.

Zobacz również: Nie tylko "trzynastka" i "czternastka". Oto wszystkie emerytalne bonusy

Kiedy emeryci mogą spodziewać się przelewu?

Niestety, na zwrot nadpłaconego przez zamieszanie spowodowane zmianami w Polskim Ładzie podatku seniorzy będą musieli poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Urząd Skarbowy będzie wypłacać wyrównania dopiero po rozliczeniu rocznym za 2022 r. Emeryci mogą więc spodziewać się przelewów wiosną 2023 roku.

Zobacz również: Dodatkowe pieniądze dla milionów emerytów. Są wyliczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci i renciści | urząd skarbowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy