Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Kto może liczyć na pieniądze?

Seniorzy, którzy otrzymują 13. i 14. emeryturę mogą starać się o zwrot podatku z tytułu tych świadczeń. Należy podkreślić, że taką możliwość mają wyłącznie osoby, których dochód w zeszłym roku nie przekroczył ustalonej przepisami konkretnej kwoty.

Którzy emeryci mogą się cieszyć ze zwrotu podatku z 13. i 14. emerytury?
Którzy emeryci mogą się cieszyć ze zwrotu podatku z 13. i 14. emerytury?123RF/PICSEL

Kto może liczyć na zwrot podatku z 13. i 14. emerytury?

Urzędy skarbowe wypłacą zwrot podatku emerytom, do których trafiła "trzynastka" i "czternastka". Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż 13. emerytura i 14. emerytura pomniejszane są o zaliczkę na podatek dochodowy.

Jednak by móc cieszyć się ze zwrotu podatku, trzeba spełnić pewien warunek. Otóż na zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę mogą liczyć seniorzy, których dochód w 2023 r. nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 30 tys. zł.

"Oznacza to, że miesięcznie nie można dostawać więcej niż 2,5 tys. zł. Jednak nie każda z osób kwalifikujących się do odebrania zwrotu podatku dostanie go tyle samo" - informuje serwis Biznes Interia.

Urzędy skarbowe wypłacą zwrot podatku emerytom, do których trafiła „trzynastka” i „czternastka”. Jest jednak jeden warunek
Urzędy skarbowe wypłacą zwrot podatku emerytom, do których trafiła „trzynastka” i „czternastka”. Jest jednak jeden warunek123RF/PICSEL

Ile wyniesie zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę?

Z kolei z wyliczeń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że seniorzy za "trzynaste" i "czternaste" świadczenie emerytalne mogą otrzymać nawet 400 zł. Najwyższy zwrot, w kwocie 412 zł, otrzymają seniorzy, którzy pobierają emeryturę na poziomie 2100 zł brutto miesięcznie.

Z kolei emeryci pobierający świadczenie w wysokości 1500 zł, otrzymają zwrot na poziomie ok. 270 zł, a do osób z emeryturą 2400 zł powędruje do 120 zł zwrotu podatku. Ze zwrotu ok. 150 zł będą mogli się cieszyć seniorzy z emeryturami 1 tys. zł.

Należy podkreślić, że na zwrot z tytułu zaliczki za 13. i 14. emeryturę nie mogą liczyć osoby pobierające emeryturę lub rentę w wysokości 2500 zł brutto - lub wyższej. Seniorzy, którzy borykają się z egzekucją komorniczą, zalegają z opłatą abonamentu RTV lub nie opłacili mandatu, również nie otrzymają zwrotu.

Kiedy zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę?

Jak informuje Biznes Interia - seniorzy, którzy mają dostać zwrot podatku za 13. emeryturę i 14. emeryturę, otrzymają pieniądze w terminie zależnym od sposobu rozliczenia. Jeśli osoby rozliczały się przez "Twój e-PIT", to wówczas pieniądze trafią na ich konta w ciągu 45 dni od dnia złożenia PIT. W innych przypadkach wypłata zwrotu podatku nastąpi do 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas