Nowe limity zarobków dla emerytów. Co się zmienia?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów, które zaczną obowiązywać w czerwcu i będą aktualne w lipcu i sierpniu. Dorabiać bez ograniczeń mogą tylko osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i wciąż chcą pracować. Co z pozostałymi seniorami?

Emeryci, którzy wciąż chcą pracować muszą uważać na nowe limity zarobków
Emeryci, którzy wciąż chcą pracować muszą uważać na nowe limity zarobków 123RF/PICSEL

Jak poinformowała Rzeczpospolita, Główny Urząd Statystyczny zapowiedział nowe limity zarobków dla emerytów i rencistów, które wejdą w życie już w czerwcu. Przy przychodzie wyższym niż 5703,17 zł świadczenie będzie zmniejszane, a po przekroczeniu 10 591,60 zł - całkowicie zawieszone.

Nowe limity zarobków dla emerytów: Co trzeba wiedzieć?

Do końca maja tego roku limity zarobków dla emerytów i rencistów wynoszą odpowiednio 5278,30 zł i 9802,50 zł. Wszystko zmieni się jednak już w czerwcu - od tego miesiąca zwiększą się one kolejno o 424,87 zł i 789.10 zł.

Limity aktualizowane są co trzy miesiące i zależą od przeciętnej płacy w gospodarce. Jeśli średnia płaca w kwartale wzrosła, to seniorzy będą mogli dorobić więcej. Spadek miesięcznego wynagrodzenia oznacza natomiast mniejsze limity.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn mogą dorabiać bez limitów - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma bowiem prawa zmniejszyć, a tym bardziej zawiesić ich świadczenia.

Wyjątek od tej zasady stanowią emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Jeśli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie i bez dopłaty do minimum.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas