Reklama

Reklama

Jak odłożyć maluszka do łóżeczka?

Wydaje się to proste: bierzesz maluszka na ręce i odkładasz do łóżeczka. Jednak w rzeczywistości często okazuje się, że podczas wykonywania tej "operacji" dziecko nagle zaczyna płakać.


Powodów jego łez może być wiele. W tej sytuacji najczęstszą przyczyną płaczu jest niewłaściwy sposób przenoszenia malca do łóżeczka. Czy wiesz, jaki błąd popełniasz i co zrobić, by smyk nie protestował? Oto podpowiedzi:

Czego unikać?


Podczas odkładania do łóżeczka maleństwo zawsze powinno czuć się pewnie oraz bezpiecznie. Tymczasem wielu rodziców, kładąc lub unosząc maluszka, trzyma go pod pachami. Tak gwałtowna zmiana pozycji budzi u niego niepokój.

Dziecko kompletnie nie wie, co się z nim dzieje, czuje się zagrożone i zaczyna płakać. Jednocześnie traci podparcie, więc napina całe ciało (jak dorosły, który traci równowagę, np. na skutek potknięcia).

Reklama

Poza tym, gdy tułów, nóżki oraz rączki niemowlęcia zwisają bezwładnie, jego kości i mięśnie zostają nadmiernie obciążone, co nie jest korzystne dla jego rozwoju ruchowego. W takiej pozycji malec ma także ograniczone możliwości ruchu, co może go drażnić oraz doprowadzać do łez.

Niczym w kokonie

Jest wiele sposobów na odkładanie dziecka do łóżeczka. Ten, który prezentujemy poniżej, jest najbardziej uniwersalny - sprawdzi się zarówno u noworodka, jak i starszego niemowlęcia.

Unosząc i kładąc malca, otaczaj go tak swoimi rękami i tułowiem, jakby był w kokonie. Wtedy smyk będzie miał wrażenie, że całkowicie panujesz nad jego ciałem, dzięki czemu poczuje się bezpiecznie. Dodatkowo może swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. Pamiętaj tylko, by nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów.

Chwytaj malucha pewnie, ale niezbyt mocno, powoli i spokojnie. ruchu, co może go drażnić oraz doprowadzać do łez.

Zmieniaj strony


Gdy przenosisz dziecko do łóżeczka, układaj je raz na swojej lewej, a raz na prawej ręce. Dzięki temu uchronisz maluszka przed asymetrią jednej strony ciała.

Jak prawidłowo odłożyć maluszka?

Pierwszy krok:

Oprzyj maleństwo na swoim przedramieniu. Wsuń przedramię pod plecy i główkę dziecka, by była w zagłębieniu twojego łokcia. Podnieś malca, obróć nieco na bok i oprzyj pleckami o twój brzuch. Jedną ręką złap dziecko w okolicy kolanka, a drugą umieść pomiędzy nóżkami.

Drugi krok:

Chwyć brzdąca pod ramię. Ręką, która znajduje się między nóżkami, złap niemowlę pod ramię. Potem płynnym ruchem wycofaj lekko drugą rękę, pilnując, by całe przedramię (począwszy od łokcia, aż do dłoni) podpierało główkę dziecka.

Trzeci krok:

Odłóż niemowlę bokiem do łóżeczka Przytrzymując cały czas rękami ramię i główkę maleństwa, przenieś je do łóżeczka. Powoli odłóż dziecko bokiem. Na materacyku najpierw ułóż nóżki malca, a dopiero w następnej kolejności ramię i główkę.

Czwarty krok:

Delikatnie wyjmij dłonie spod ciała malca Najpierw powoli wysuń rękę spod pleców malca, a następnie miękkim ruchem wycofaj tę, która przytrzymywała jego ramię. Potem lekko obróć maluszka w taki sposób, by ostatecznie położyć go na plecach.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Iwona Jankowska


Od niedawna jesteś rodzicem i chcesz porozmawiać na tematy związane z dziećmi z innymi? Zapraszamy na nasze FORUM!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy