Zapraszamy do koktajlbaru
Twoje dziecko jest niejadkiem? A może niechętnie pije mleko lub jogurt albo unika świeżych owoców? Przygotuj mu pyszny koktajl!
Taki kolorowy, słodki, orzeźwiający napój może nawet stać się ulubionym posiłkiem dziecka. To nie tylko uczta dla podniebienia i prawdziwa bomba kaloryczna (tym razem w pozytywnym znaczeniu). To również porcja dobrej jakości białka i wapnia z mleka, a także naturalnych witamin i soli mineralnych ze świeżych owoców. Koktajle stanowią idealną kombinację składników na letnie śniadanie, podwieczorek lub pożywny deser. Takie mleczno-owocowe napoje najlepiej smakują, gdy są naprawdę zimne. Ponieważ dłuższe przechowywanie może spowodować rozwarstwienie, najlepiej przygotowywać je tuż przed zaserwowaniem, za to z mocno schłodzonych składników.
Owocowy raj
Koktajle można przyrządzić na bazie mleka, jogurtu, maślanki lub śmietanki (ten wariant będzie najbardziej kaloryczny), z dodatkiem różnych soków, nektarów owocowych oraz zmiksowanych świeżych owoców. Za intensywny smak i przyjemny dla oka wygląd odpowiadają zwykle właśnie kolorowe owoce - albo jednego gatunku, albo w różnych kompozycjach. Do koktajli doskonale nadają się nasze krajowe truskawki, maliny, jagody, jeżyny, porzeczki i wiśnie. Jeśli marzy nam się wersja egzotyczna, możemy dodać sok pomarańczowy, ananasa, kiwi, mango, mandarynki i banana. Dojrzały banan zmiksowany w koktajlu - nawet jeśli nie zdominuje jego smaku - zapewni przysmakowi wyjątkową, aksamitną konsystencję. Dlatego warto dodawać ten owoc nawet do naszych krajowych.
Przysmak łasucha
Koktajle przyrządza się również w wariantach deserowych. Wtedy dodaje się do nich np. czekoladę, wiórki kokosowe lub syrop toffi. Zwykle wymagają dodania cukru, który czasem zastępuje się miodem (to sposób na interesujące urozmaicenie smaku i aromatu). Do koktajlu można dodać (i zmiksować z pozostałymi składnikami) lody waniliowe. Kulką lodów warto też udekorować koktajl tuż przed podaniem. Nie zaszkodzi również odrobina cukru waniliowego, który podkreśli naturalny smak i aromat owoców. Jeśli jednak zależy nam na zaostrzeniu smaku, sprawdzi się raczej sok z cytryny. Warto pamiętać, że bardziej orzeźwiające będą koktajle na bazie jogurtu lub kefiru, a z kolei łagodny smak napoju zapewni zwykłe mleko. Aby wzbogacić wartość odżywczą koktajlu, dodaje się niego (to nie jest konieczne) łyżeczkę mleka w proszku. W wersji dla maluchów zwykłe mleko można zastąpić modyfikowanym.
Uczta dla oczu
Ostatni, ale nie mniej istotny etap przygotowania koktajlu, to finezyjna dekoracja. Już sam sposób serwowania (w wysokiej szklance, z kolorową słomką) zachęca do wypicia. Dodatkowo można też udekorować brzeg szklanki plasterkiem pomarańczy, kiwi lub dorodną truskawką. Jeśli chcesz, aby wyglądał na "oszroniony", wystarczy postawić szklankę odwróconą do góry dnem na talerzyk z odrobiną kolorowego soku, a następnie na drugi posypany cienką warstwą cukru, który przyklei się do brzegu szklanki. Z kolei do koktajlu z truskawek lub malin warto, zarówno dla urody, jak i orzeźwiającego aromatu - dodać listek świeżej mięty. Poza tym, dekoracje mogą być dowolne. Wiele zależy od pomysłowości.
Dla smakoszy
Niektórym smykom i wielu dorosłym mogą posmakować nieco bardziej wytrawne koktajle owocowo-warzywne lub warzywne. Odpowiednio dobierając składniki, można uzyskać napój smaczny, orzeźwiający i efektowny. Z kefirem lub jogurtem warto zmiksować np. seler naciowy i kiwi (do smaku przyprawia się tę kompozycję sokiem z cytryny). Niskokaloryczne koktajle możemy przyrządzać z samych soków owocowych, z dodatkiem marchewkowego. Atrakcyjnym i doskonale gaszącym pragnienie napojem jest ten skomponowany z soku z marchwi, pomidora i jabłek (z sokowirówki) i doprawiony przetartymi czerwonymi porzeczkami oraz sokiem z cytryny. Choć zwykły sok z marchwi przypada do gustu tylko niektórym dzieciom, w połączeniu z sokiem pomarańczowym z nutą mandarynki ma szanse stać się przysmakiem niejednego malucha.