Reklama

Jak odliczyć internet od podatku? Sprawdź, czy spełniasz warunki

Współcześnie internet jest narzędziem zarówno rozrywki, nauki, jak i pracy. Zdalne nauczanie czy wykonywanie obowiązków zawodowych od dawna nie brzmi jak science fiction. Trzeba więc wiedzieć, że ulga internetowa przy rozliczeniu podatkowym za 2022 rok nadal obowiązuje, lecz możliwość z jej skorzystania wiąże się z pewnymi warunkami i ograniczeniami. Jak odliczyć ulgę na internet, komu przysługuje i jakiej kwoty zwrotu można się spodziewać?

Komu przysługuje ulga na internet?

Szacuje się, że z dostępu do internetu korzysta około 90 procent polskich gospodarstw domowych. Czy każdy może skorzystać z odliczenia kwoty związanej z jego użytkowaniem? Według informacji znajdujących się na stronie podatki.gov.pl:

W praktyce z ulgi internetowej skorzystać mogą podatnicy, rozliczających się na konkretnych formularzach PIT za 2022 rok. Chodzi o PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Konieczne jest dołączenie załącznika PIT/O (informację o odliczeniach).

Sprawdź: Od 500 do 1500 zł zapłacą właściciele mieszkań i domów. Termin w kwietniu

Reklama

Jak odliczyć ulgę na internet? Te warunki muszą być spełnione

Wiele wątpliwości podatników pojawia się w kwestii tego, ile razy można skorzystać z ulgi na internet. Przepisy nie pozostawiają tutaj pola do swobodnej interpretacji. Podczas rozliczenia za rok 2022 z ulgi skorzystać mogą osoby, które odliczają ją po raz pierwszy lub osoby, które zastosowały ją już w zeszłym roku. Ulga za internet dostępna jest wyłącznie przez dwa następujące po sobie kolejno lata.

Ponadto:

  • Ulgę odliczyć może osoba, która podpisała umowę na zakup usług internetowych oraz osoba, której nazwisko widnieje na dowodach uiszczania opłaty za korzystanie z nich.
  • Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z opłatą aktywacyjną, zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, modernizacją, rozbudową i usługami serwisowymi.
  • Miejsce i forma korzystania z internetu nie mają w tej kwestii znaczenia. Może być to łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych.

Ile dostanę zwrotu podatku za internet?

Wysokość ulgi na internet w rozliczeniu za rok 2022 wynosi maksymalnie 760 złotych na osobę. Jeśli roczne koszty wynosiły mniej, konieczne jest wpisanie konkretnej sumy. Jeśli jednak przewyższyły wysokość ulgi, wpisać należy 760 zł - na większą kwotę do odliczenia podatnik nie może liczyć.

Ulga na internet 2022 dla małżonków

Sytuacją idealną jest wystawianie faktur za usługi internetowe na imię i nazwisko obojga małżonków. Każdy z nich powinien posiadać dochód, który umożliwia opłacanie tych wydatków. Należy podkreślić, że w takiej sytuacja każda z osób posiada niezmienny limit ulgi w wysokości 760 zł. Wynika więc z tego, że przy rozliczeniu łączna kwota ulgi internetowej może wynieść maksymalnie 1520 zł. Nie dopuszcza się jednak do sytuacji, by była ona odliczona od dochodu tylko jednego małżonka.

Czy można odliczyć internet w pakiecie z innymi usługami?

Dostawcy często oferują usługi łączone. W jednym pakiecie dostępne są np. internet, telewizja, abonament za telefon komórkowy bądź stacjonarny. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odliczenie ulgi? Tak, ale pod warunkiem, że na rachunku wyszczególniona zostanie dokładna kwota, jaką ponosi podatnik w związku z korzystaniem z internetu.

Zobacz też: Trzymamy je w domu jako ozdobę. Skutecznie blokują sygnał Wi-Fi

Co jest potrzebne, aby odliczyć internet od podatku?

Warunkiem koniecznym dla udokumentowania prawa do skorzystania ulgi na internet jest posiadanie dokumentu, który potwierdza poniesienie wydatku. Muszą znaleźć się w nim następujące informacje:

  • dane identyfikujące odbiorcę usługi;
  • dane identyfikujące sprzedającego usługę;
  • rodzaj usługi;
  • kwotę zapłaty.

Użyć można więc faktur i rachunków. Jeśli jednak dysponujesz dokumentami, które nie zawierają informacji, że płatności zostały uregulowane, musisz być w stanie przedstawić potwierdzenie dokonania zapłaty. Może być to potwierdzenie przelewu bankowego (dokonywanego zarówno w placówce, jak i przez internet), dowód wpłaty czy przekaz pocztowy.

Polecamy:

Dofinansowanie do gazu ziemnego 2023. Dla kogo? Do kiedy wniosek?

Ceny drewna opałowego ostro w dół. Ile w marcu kosztuje dąb, brzoza, buk, sosna?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy