Reklama

Platynowy Jubileusz Elżbiety II. Królowa świętuje 70-lecie na tronie

Elżbieta II w tym roku będzie świętowała 70. rocznicę koronacji. Z tej okazji ma odbyć się Platynowy Jubileusz monarchini. Pałac Buckingham zapowiedział, jak będą wyglądały uroczystości. Nie zabraknie występów gwiazd oraz innych atrakcji.

Elżbieta II świętuje. Jest pierwsza w historii

Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą na świecie. Została ogłoszona królową w wieku zaledwie 26 lat, 7 lutego 1952 roku (w dniu śmierci ojca). Monarchini już niedługo będzie świętowała 70-lecie tego niezwykłego wydarzenia. Ceremonie i atrakcje z nimi związane odbędą się w czerwcu, na pamiątkę uroczystej koronacji.

Pałac Buckingham postanowił ujawnić program obchodów Platynowego Jubileuszu. Z oświadczenia dowiadujemy się,  że główne uroczystości będą trwały od 2 do 5 czerwca. 2 czerwca odbędzie się parada wojskowa Trooping the Colour, z udziałem ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków.

Reklama

To jednak dopiero początek świętowana. 3 czerwca zostanie odprawione uroczyste nabożeństwo rocznicowe w intencji królowej Elżbiety II. Msza będzie mieć miejsce w katedrze św. Pawła w Londynie.

Na kolejne dni również przewidziane są niesamowite atrakcje, między innymi koncert z udziałem największych gwiazd. Pałac Buckingham przygotował niespodziankę dla najwierniejszych fanów brytyjskiej rodziny królewskiej. Miłośnicy royalsów będą mieli możliwość zwiedzenia posiadłości monarchini. Chociaż Platynowy Jubileusz jest zaplanowany dopiero na czerwiec, Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa już dziś mogą  zasadzić  na cześć królowej "jubileuszowe drzewo".

Elżbieta II świętuje 70-lecie koronacji. Jak wyglądało to wydarzenie?

Elżbieta Aleksandra Maria Windsor, znana jako królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Gdy przyszła  na  świat zajmowała  trzecie miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Wówczas nikt nie przewidywał, że tak szybko obejmie władzę.  

Dziadek Elżbiety II, Jerzy V zmarł, gdy ta miała 10 lat. Królem wówczas został stryj przyszłej monarchini. Edward VIII sprawował rządy niecały rok. Gdy okazało się, że nie może poślubić rozwódki, z którą był związany, abdykował. Wówczas tron objął ojciec Elżbiety, Jerzy VI. Ten jednak zmarł z powodu choroby w wieku 56 lat. 

Wówczas, zgodnie z linią sukcesji, Elżbieta objęła tron i została "Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary".

Koronacja Elżbiety odbyła się 2 czerwca i była niebywałym wydarzeniem transmitowanym w państwowej telewizji BBC. 

Transmisję oglądano nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także innych państwach. Łącznie, koronację obejrzało około 277 milionów widzów z całego świata. Biorąc pod uwagę, że wówczas telewizja nie była tak powszechnym narzędziem jak dziś, to fenomenalny wynik. 

***
Przeczytaj również: 

Księżna Kate świętuje 40. urodziny. Ma powody do radości!

Elżbieta II miała odstawić alkohol. Nie zrobiła tego!

Księżniczka Charlotte otrzyma nowy tytuł! Księżna Kate może być dumna z córki!

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | brytyjska rodzina królewska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy