Transpłciowość w kinie: Eddie Redmayne żałuje roli transpłciowej kobiety

Znany aktor wyjawił w wywiadzie, że drugi raz nie podjąłby się roli transpłciowej kobiety, którą zagrał w filmie "Dziewczyna z portretu". Dlaczego Eddie Redmayne żałuje zagrania takiej postaci? Przyglądamy się także dyskusji, jak można podchodzić do tematu transpłciowości w kinie we właściwy sposób.

Eddie Redmayne nie zagrałby drugi raz transpłciowej kobiety w filmie "Dziewczyna z portretu"
Eddie Redmayne nie zagrałby drugi raz transpłciowej kobiety w filmie "Dziewczyna z portretu"Taylor HillGetty Images

Eddie Redmayne udzielił wywiadu, w którym wyznał, że żałuje, iż zagrał transpłciową kobietę w "Dziewczynie z portretu". Film z 2015 roku opowiada o malarce Lili Elbe - jednej z pierwszych osób, które przeszły operacyjną korektę płci. Za tę rolę aktor był nominowany do Oscara.

Transpłciowość w kinie: Dlaczego Eddie Redmayne żałuje tej roli?

Czy aktor uważa za błąd to, że wcielił się w rolę osoby LGBTQ i teraz jest kojarzony ze społecznością? Nic z tych rzeczy! Wręcz przeciwnie - Eddie Redmayne odniósł się do zarzutów, które od dawna w kontekście jego roli się pojawiały.

Chodzi o debatę na temat tego, czy aktorzy i aktorki cispłciowe (takie, których tożsamość płciowa jest zgodna z płcią przypisaną przy narodzinach) powinny odgrywać role postaci transpłciowych. Eddie Redmayne przyznał szczerze:

Zagrałem w filmie z najlepszymi intencjami, ale myślę, że to był jednak błąd.

Transpłciowość w kinie: Kto powinien grać takie role?

Osoby transpłciowe przez lata były niewidoczne w przestrzeni publicznej. Artyści i artystki przyznają, że wiele uprzedzeń wynika z faktu, iż transpłciowość nie jest odpowiednio i zgodnie z rzeczywistością pokazywana w kulturze, szczególnie tej masowej. Najlepszym przykładem jest tutaj właśnie kino.

Ciekawym źródłem informacji na temat transpłciowości w kinie jest film dokumentalny "Disclosure" ("Ujawnienie"), dostępny na Nefliksie. Transpłciowe aktorki i aktorzy opowiadają w nim o swoich doświadczeniach w branży filmowej, jak również poruszają kwestię grania postaci transpłciowych przez osoby cispłciowe.

Uważam, że cispłciowi mężczyźni grający transpłciowe kobiety mają bezpośredni związek z przemocą wobec transpłciowych kobiet. Moim zdaniem, jednym z powodów, dla których mężczyźni zabijają - ze strachu, że inni mężczyźni pomyślą, że są gejami za bycie z transpłciowymi kobietami - jest to, że przyjaciele, których się boją, znają tylko transpłciowe kobiety z mediów... a osoby grające transpłciowe kobiety to mężczyźni, których znają (z telewizji). Tak się nie dzieje, gdy kobieta trans gra kobietę trans. Kiedy widzisz te kobiety poza ekranem nadal jako kobiety, całkowicie niweczy to przekonanie, że są w jakiś sposób mężczyznami w przebraniu.
transpłciowa aktorka Jen Richards

Transpłciowość w kinie: Jak można podchodzić do tego tematu?

Oczywiście, niektórzy powiedzą, że na tym właśnie polega aktorstwo, aby wcielać się w kogoś, kim nie jesteśmy. Jednak w przypadku osób transpłciowych kwestia ta jest trochę bardziej skomplikowana - jedną z form ich dyskryminacji jest negowanie ich tożsamości, mówienie, że są jedynie w przebraniu. 

Pokazując na ekranach kin dokładnie ten proces - mężczyznę "przebiarającego się" za kobietę i na odwrót, twórcy jeszcze bardziej pogłębiają ten niezwykle krzywdzący stereotyp. Innym przykładem jest film "Nie czas na łzy" z 1999 roku, gdzie z kolei Hilary Swank, cispłciowa aktorka, wcielała się w rolę transpłciowego chłopaka.

Podsumowując, choć aktorstwo polega owszem na wcielaniu się w role, to transpłciowość jest szczególnym przypadkiem, który na ekranach kin powinien być traktowany z dużą wrażliwością. Wielu ekspertów, w tym przede wszystkim same zainteresowane osoby, twierdzi, że najlepiej, aby role postaci transpłciowych grały aktorki i aktorzy transpłciowi, którzy jak nikt inny potrzebują swojej przestrzeni i oddania im głosu.

Katarzyna Figura o atmosferze na planie "Dziewczyn z Dubaju"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas