Aromatyczna zupa z babcinej kuchni. Domowy patent na wykorzystanie buraków z zakwasu
Jak w smaczny i szybki sposób wzmacniać organizm przez cały rok, a nie tylko zimą i od święta? Rozwiązania nie trzeba szukać daleko, gdyż ukryło się w kiszonych burakach. Dietetycy są zgodni, że to właśnie burak jest jednym z kluczowych pokarmów zapewniających nam naturalną barierę ochronną przed wirusami oraz infekcjami. Sprawdź, jak przygotować kultową babciną zupę, w której króluje ukiszony burak.
Spis treści:
Właściwości zakwasu buraczanego
Sok z kiszonych buraków uznaje się za wyjątkowo niskokaloryczny produkt. Jedna szklanka zakwasu to tylko ok. 100 kcal, 14 g węglowodanów, 3 g białka oraz 4 g błonnika pokarmowego.
Tak bogaty i różnorodny skład powoduje, że możemy spożywać go bez większych obaw o podniesienie kaloryczności całej diety. Co ważne, produkt ten skutecznie chroni nas przed przybraniem kilku nadprogramowych kilogramów. W Polsce zakwas z buraków od pokoleń uważa się za prawdziwy napój mocy. Dotąd stosuje się go jako naturalne antidotum na liczne dolegliwości, np. żołądkowe. Co stoi za prozdrowotnymi właściwościami buraków? Roślinę ceni się przede wszystkim za obecność licznych witamin i minerałów, w tym m.in.:
- witamin z grupy B,
- witaminy A,
- witaminy C,
- witaminy E,
- witaminy K,
- cynku,
- potasu,
- żelaza,
- magnezu.
Kiszenie buraka zachowuje jego właściwości probiotyczne, antybakteryjne, antyoksydacyjne oraz przeciwwirusowe. Dodatkowo obniża pierwotną ilość cukru. Dzieje się tak, gdyż nadmiar zostaje pochłonięty przez bakterie podczas fermentacji. Finalnie zyskujemy bombę witaminową o niskim indeksie glikemicznym. To doskonała baza do przygotowania kiszonego barszczu.
Domowy barszcz z kiszonych buraków
Kiszenie buraków kojarzy się głównie z okresem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i przygotowywaniem aromatycznego barszczu. Nasze babcie wykonują z nich przetwory także przez cały rok. Podczas tego procesu otrzymujemy dwa produkty w jednym - zakwas oraz doskonale ukiszone buraki. To właśnie na ich bazie powstaje pełna smaku, odżywcza i sycąca zupa, przywodząca na myśl popołudnia w babcinej kuchni.
Składniki:
- 1 kg kiszonych buraków
- 2 l bulionu lub rosołu
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
- 3 ząbki czosnku
- 2 duże marchewki
- 3-4 ziemniaki
- 2 łyżeczki tartego chrzanu
- 1 łyżka suszonego majeranku
- olej
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
- Cebulę oraz czosnek obieramy, drobno siekamy i podsmażamy na rozgrzanym oleju aż do zeszklenia.
- Ukiszone i odciśnięte z zalewy buraki ścieramy na tarce o dużych oczkach.
- Ziemniaki obieramy i kroimy w niewielką kostkę, a marchewkę w krążki.
- Do zeszklonej cebuli z czosnkiem dodajemy buraki i smażymy 2-3 minuty, a następnie zalewamy bulionem.
- Dodajemy marchewkę oraz ziemniaki, a całość doprawiamy suszonym majerankiem, solą oraz pieprzem.
- Gotujemy przez ok. 20 minut, do momentu aż ziemniaki i marchewka zmiękną.
- Zupę podajemy z kleksem kwaśnej śmietany oraz posypujemy tartym chrzanem. Smacznego!
Sprawdź: Dlaczego warto pić zakwas z buraków?
Zakwas buraczany do picia
Kiszony sok buraczany zachowuje cenne właściwości. Poddanie napoju temu procesowi wzbogaca go o cenne dla organizmu bakterie mlekowe. To właśnie one odpowiadają za uregulowanie funkcjonowania układu trawiennego. Dlaczego warto pić zakwas buraczany?
- Wspomaga pracę układu nerwowego oraz mózgu - azotany znajdujące się w kiszonym soku z buraka zwiększają mikrokrążenie oraz usprawniają przepływ krwi w obrębie płatów czołowych mózgu. Dzięki temu poprawiają jego ogólne funkcjonowanie oraz mają zdolność zahamowania rozwoju demencji starczej.
- Obniża ciśnienie tętnicze - regularne picie zakwasu z buraków dostarcza organizmowi betainy, która wyrównuje ciśnienie krwi oraz poszerza światło tętnic i żył. To smaczny sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia przewlekłych dysfunkcji układu sercowego. Już jedna szklanka dziennie wyraźnie zmniejsza szanse doznania zawału serca oraz udaru mózgu.
- Poprawia parametry krwi - przetwór ten zawiera w sobie łatwo przyswajalne żelazo oraz liczne witaminy z grupy B. Takie połączenie działa stymulująco na proces produkcji czerwonych krwinek.
- Pozytywnie wpływa na jelita - wprowadzenie zakwasu buraczanego do codziennej diety dostarcza nam bakterii kwasu mlekowego. Są one szczególnie cenne dla mikroflory jelit, gdyż prawidłowe funkcjonowanie tego organu ma wpływ na ogólną kondycję oraz wydolność całego organizmu.
Sprawdź również: