​Babcine potrawy to trend 2022. Zobacz, jak zrobić je w lżejszej wersji

Kulinarne trendy 2022 roku to nie tylko odkrywanie nowych superfoods i zachwyt nad mocktailami - wymyślnymi koktajlami bezalkoholowymi. W rozpoczynającym się roku popularna będzie kuchnia nostalgiczna i prosta, jak od babci. Oto kilka propozycji przepisów w nieco lżejszym wydaniu.

Już nie sushi i latte na sojowym. Na popularności przybiera swojska, tania i pożywna kuchnia!
Już nie sushi i latte na sojowym. Na popularności przybiera swojska, tania i pożywna kuchnia!MAREK DYBAS/REPORTEREast News

Trendy w kuchni w 2022 roku odzwierciedlają to, co dzieje się na świecie. Naukowcy alarmują, że pogłębia się katastrofa klimatyczna - i tak, z roku na rok, coraz więcej z nas decyduje się na zmniejszenie ilości spożywanego mięsa i wybiera ekologię, przechodząc na wegetarianizm lub weganizm albo fruktarianizm - czyli ograniczenie produktów mięsnych.

Tym samym trendem w kuchni w 2022 będzie gotowanie w duchu zero waste i niemarnowanie jedzenia oraz korzystanie z lokalnych produktów. Królować będą roślinne zamienniki produktów zwierzęcych - na przykład alternatywne mleka, ale też tofu czy wegańskie sery.

Z drugiej strony jesteśmy bardzo zmęczeni pandemią, ciężką rzeczywistością społeczną i polityczną, drożyzną w sklepach - pocieszenia poszukamy także w kuchni. Eksperci podkreślają, że w związku z tym modne w 2022 roku będą swojskie, dobrze znane dania. To nie czas na eksperymentowanie z kuchnią fine dining i wyrafinowane, trudne smaki! Chcemy jeść prosto, smacznie i jak w dzieciństwie u babci.

Trendy kulinarne 2022: Babcina kuchnia. Oto kilka przepisów

Krupnik na lekkim rosole

Krupnik jest świetną propozycją obiadową
Krupnik jest świetną propozycją obiadową123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Udka opłucz, włóż do garnka. Zalej 6-7 szkl. zimnej wody. Doprowadź do wrzenia, zbierając pianę, która powstanie na powierzchni wywaru. Potem zmniejsz płomień i gotuj jeszcze 30 minut. Kaszę opłucz na sitku, osącz. Ugotuj według przepisu na opakowaniu.  Warzywa, w zależności od rodzaju, oczyść, obierz, umyj i pokrój na kawałeczki.

2. Wywar przecedź, dodaj do niego przyprawy i warzywa. Gotuj 10 minut. Kaszę - kilkukrotnie przepłukaną, aż woda będzie czysta - dołóż do garnka i gotuj kolejne 10 minut. Mięso oddziel od kości. Dodaj je do zupy pod koniec gotowania. Przypraw solą  i pieprzem. Udekoruj natką.

Pikantna pomidorowa

Zupa pomidorowa to jedna z ulubionych zup Polaków
Zupa pomidorowa to jedna z ulubionych zup Polaków123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Papryki posmaruj odrobiną oliwy. Piecz ok. 30 minut w 240 st. Potem przykryj folią spożywczą. Po 20 minutach strąki obierz i oczyść  z pestek. Pomidory z puszki przełóż na sitko, by pozbyć się nadmiaru wody i soku.

2. Chili rozetnij, usuń pestki, strączek opłucz i drobno pokrój. Cebulę obierz, posiekaj, zeszklij na pozostałej oliwie. Dołóż chili oraz papryki i pomidory. Poczekaj, aż całość zawrze, potem przypraw solą i gałką. Gotuj przez 10 minut. Zupę zmiksuj na gładko. Rozlej do miseczek. Przed podaniem posyp zrumienionymi orzeszkami albo pestkami słonecznika. Udekoruj bazylią.

Leniwe 

Kluski leniwe to idealny comfort food
Kluski leniwe to idealny comfort food123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Ziemniaka ugotuj w mundurku, odstaw do wystudzenia i zmiel w maszynce razem z twarogiem. 

2. Do masy dodaj przesianą mąkę oraz ubite na sztywną pianę białka. Całość dokładnie wymieszaj i zagnieć gładkie ciasto (musi odchodzić od dłoni). 

3. Na oprószonej mąką stolnicy uformuj z ciasta wałek, spłaszcz go i pokrój w niewielkie romby. 

4. Kluski wrzuć na osolony wrzątek i gotuj na małym ogniu. Gdy wypłyną, wyjmij je łyżką cedzakową i ułóż na ogrzanym półmisku.

5. Posyp tartą bułką zrumienioną na suchej patelni oraz cynamonem i skórką startą z cytryny.

Racuchy jaglane

Racuchy z jabłkami kochają zwłaszcza dzieci
Racuchy z jabłkami kochają zwłaszcza dzieci123/RF PICSEL123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Drożdże rozkruszyć do miski. Dodać 3 łyżki ciepłego mleka i 2 łyżki mąki pszennej. Wymieszać i odstawić zaczyn do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie, dodać mąkę jaglaną z resztą mąki pszennej. Wbić jajko, dodać sól i resztę mleka. Ciasto wyrobić i odstawić do wyrośnięcia.

2. Mokrą łyżką nałożyć po porcji ciasta na rozgrzaną oliwę lub olej, dodać na każdą porcję kilka malutkich kawałków owoców, smażyć do zrumienienia z obydwu stron.

"Odchudzone" pierogi ruskie

Pierogi ruskie w wersji fit? To możliwe!
Pierogi ruskie w wersji fit? To możliwe!123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Przygotować ciasto pierogowe - wymieszać łyżką w większym naczyniu mąkę, sól, oliwę i gorącą wodę, zagnieść gładkie, elastyczne ciasto, odłożyć na 20 minut, przykrywając ściereczką, aby odpoczęło.

2. W międzyczasie przygotować farsz - pokrojoną w kosteczkę cebulę zeszklić na maśle. Twaróg rozgnieść widelcem, ugotowane ziemniaki zetrzeć na grubych oczkach tarki. Wymieszać podsmażoną cebulę, twaróg, ziemniaki, doprawić solą i pieprzem.

3. Odrywać porcje ciasta pierogowego i wałkować na cienki placek podsypując mąką, za pomocą szklanki wycinać kółka, nakładać po łyżeczce farszu, sklejać brzegi, mocno dociskając palcami. Pierogi odkładać na blat i przykryć ściereczką, aby nie wysychały.

4. Zagotować 3 litry wody, osolić, wrzucać pierogi i gotować 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię, za pomocą łyżki cedzakowej wyłożyć na talerz.

Gołąbki inaczej

Gołąbki są delikatne i naprawdę rozpływają się w ustach
Gołąbki są delikatne i naprawdę rozpływają się w ustach123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Pierś drobiową oczyszczamy i mielimy, ryż i kaszę gotujemy osobno, zgodnie z przepisami z opakowań.

2. W dużym naczyniu łączymy mielone mięso z ugotowaną kaszą i ryżem, dodajemy szczyptę soli, pieprz, koperek, po czym całość mieszamy.

3. Gotujemy kapustę na gołąbki z kaszą jaglaną do miękkości. Ugotowaną wyjmujemy z wody, studzimy, obrywamy zewnętrzne liście, którymi wykładamy denko dużego garnka. Z pozostałych ugotowanych liści i farszu formułujemy gołąbki i układamy jeden za drugim, dość ciasno, na liściach leżących na dnie.

4. Odstawiamy ok. 50 ml wody, pozostałej z gotowania kapusty, resztą zalewamy gołąbki, tak, je przykryć. Dodajemy dwa ziarenka ziela angielskiego, dwa liście laurowe, rozdrobnione ząbki czosnku oraz szczyptę soli. Przykrywamy całość i dusimy gołąbki z kaszą jaglaną do miękkości około 20 minut.

5. Przygotowujemy sos: na patelni rozgrzewamy tłuszcz, dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, dwa ząbki posiekanego czosnku, zalewamy zblendowanymi pomidorami z puszki, przyprawiamy solą, bazylią i wlewamy 50 ml odstawionej wcześniej wody z gotowania kapusty. Całość mieszamy. Gołąbki inaczej są gotowe!

Dietetyczny sernik

Sernik wydaje się dość kalorycznym ciastem, jednak można je odchudzić
Sernik wydaje się dość kalorycznym ciastem, jednak można je odchudzić123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Twaróg zmielić przynajmniej 2 razy.

2. Po zmieleniu dodać do niego 6 żółtek, słodzik, skrobię i aromat. Wymieszać mikserem. Dodać szklankę mleka (do 1,25 szklanki). Ponownie użyć miksera.

3. Ubić białka, dodać do wcześniej przygotowanej masy. Delikatnie wymieszać, najlepiej dużą drewnianą łyżką.

4. Przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni przez 60-70 minut. Po upieczeniu i wystygnięciu schłodzić w lodówce.

Przeczytaj też:

Anna Lewandowska wymyśliła nowy rodzaj szarlotki. Robi ją z płatków owsianych

Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie?

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie nasiąkły tłuszczem?

* * *

Zobacz więcej:

„Zdrowie na widelcu”: Zamiennik angielskiego śniadania. Jajka w zdrowym wydaniuPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas