Bez ości, delikatny i smaczny. Polacy zupełnie o nim zapomnieli
Oprac.: Aleksandra Tokarz
W wielu krajach Europy systematycznie ląduje na talerzach, zachwycając delikatnością swojego mięsa i niecodziennym smakiem. Tymczasem Polacy zupełnie o nim zapomnieli, stawiając na rybnym piedestale łososia, dorsza czy pstrąga. Czas zwrócić na niego większą uwagę. Czy mięso suma jest zdrowe? Dodaj do codziennej diety, a szybko zauważysz różnicę.
Występuje najczęściej w rzekach i zbiornikach zaporowych, będąc tym rodzajem ryby, na który niejednokrotnie natykają się wędkarze. Lądując na talerzu zachwyca swoim słodkawym smakiem, będąc jednocześnie nieocenionym składnikiem codziennego menu.
W swoim składzie zawiera bowiem szereg zbawiennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym kwasy omega-3 i witaminę D. Tymczasem Polacy, zajadając się na co dzień smakiem łososia czy pstrąga, zupełnie o nim nie pamiętają. Oto dlaczego warto jeść suma.
Czy sum jest tłustą rybą? Pokocha go nawet największy niejadek
Smakosze cenią najbardziej młode osobniki suma - te, które nie przekroczyły wagi 15 kg. Są bowiem nie tylko smaczniejsze, ale również zawierają znacznie mniejsze ilości tłuszczu. Większe ryby będą nie tylko tłustsze, ale w ich mięsie mogą dodatkowo pojawić się zanieczyszczenia - w tym szczególnie groźna rtęć, zwiększająca ryzyko chorób neurologicznych, przede wszystkim choroby Alzheimera.
Sum powinien jednak trafiać na nasze talerze znacznie częściej. Organizmowi dostarcza bowiem dużych ilości białka, w swoim składzie zawierając również łatwo przyswajalne, niezbędne aminokwasy, wspierające prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego oraz układ odpornościowy.
Co ważne, sum niemal w ogóle nie zawiera ości. Jego ciało jest zaś pozbawione łusek, co znacznie przyspiesza proces przygotowania ryby - nie wymaga bowiem skrobania.
Zobacz również: Najlepsza sałatka na imprezę. Idealna na grilla i na kolację
Jak jeść suma? Na talerzu powinien lądować znacznie częściej
Mięso suma to też bogata skarbnica witamin i minerałów. W swoim składzie ryba zawiera przede wszystkim niezbędną dla zdrowia kości witaminę D, a także witaminę B12 - spełniającą ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Co więcej, niska zawartość tłuszczów nasyconych przy jednoczesnej wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 sprawia, że sum wspiera prawidłową pracę serca. Pomaga też obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie suma łagodzi również objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Jak przyrządzić suma żeby był smaczny? Nie obawiaj się eksperymentów
Sposobów na przygotowanie suma jest kilka. W kuchni nie należy się w tym przypadku ograniczać, stawiając na duszenie, smażenie, grillowanie czy pieczenie. Ryba świetnie sprawdzi się też w galarecie. Wyśmienicie smakuje także skropiona sokiem z cytryny lub posypana tymiankiem.