Bez zbędnego wysiłku. Kilka chwil i ciasto na placki ziemniaczane gotowe

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Na myśl o skwierczących na patelni i aromatycznych plackach ziemniaczanych ślinka sama napływa do ust. Zapał do przygotowania pysznego dania mija na widok tarki warzywnej, której zazwyczaj używa się do uzyskania odpowiedniej konsystencji głównego składnika. Podpowiadamy, jak przygotować wyśmienite placuszki bez tarcia ziemniaków. Zaoszczędzony czas wykorzystamy a przyjemności.

Czy da się przygotować placki ziemniaczane bez użycia tarki?
Czy da się przygotować placki ziemniaczane bez użycia tarki?Picsel123RF/PICSEL

Co zamiast tarcia ziemniaków na placki?

Smakowicie pachnące i chrupiące placki ziemniaczane to prawdziwy przysmak zarówno dzieci, jak i dorosłych. Danie samo w sobie nie jest zbyt skomplikowane, jednak przygotowanie składników bywa uciążliwe i czasochłonne. Ma to związek przede wszystkim ze żmudnym tarciem ziemniaków. Okazuje się jednak, że istnieje o wiele szybszy i mniej wymagający sposób na przygotowanie bazy ziemniaczanej.

Pierwszy patent polega na wykorzystaniu ugotowanych wcześniej ziemniaków. Przyrządzone w ten sposób warzywa wystarczy dokładnie rozgnieść lub przepuścić przez praskę. Po dodaniu przypraw możemy zabrać się za smażenie. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami robota kuchennego, blendera lub wyciskarki do soków, wykorzystajmy te urządzenia do ułatwienia sobie życia. Wystarczy, że włożymy do wymienionych urządzeń surowe ziemniaki i pozwolimy im zająć się resztą. Jak przetestować patenty w praktyce? Podpowiadamy prosty i smaczny przepis na placki ziemniaczane.

Placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków

Najsmaczniejsze placuszki ziemniaczane wychodzą z nieco starszych okazów, a najlepiej kartofli o idealnie żółtym miąższu. W podstawowym przepisie główną rolę odgrywają właśnie te popularne warzywa, jednak możemy wzbogacić ich smak cebulą, czosnkiem, cukinią czy marchewką. Dawniej smażono je na smalcu, teraz chętniej wybieramy oleje roślinne. W takim wydaniu placki ziemniaczane podaje się na wytrawnie, choć w wielu regionach prawdziwym przysmakiem są usmażone placuszki obficie posypane cukrem.

Do przygotowania placków ziemniaczanych możemy wykorzystać także ugotowane ziemniaki
Do przygotowania placków ziemniaczanych możemy wykorzystać także ugotowane ziemniaki123RF/PICSEL

Składniki na nietypowe placki ziemniaczane

  • 1 kg surowych ziemniaków
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka świeżo mielonego czarnego pieprzu

Chrupiące placki z blendera - przygotowanie

  1. Ziemniaki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, cebulę pozbawiamy łupinki i kroimy na cząstki, a ząbki czosnku rozgniatamy nożem.
  2. Do blendera lub miksera kielichowego wrzucamy kolejno ziemniaki, cebulę i czosnek, a następnie dolewamy zimną wodę do ok. ½ wysokości naczynia.
  3. Wszystkie składniki stopniowo blendujemy na gładkie purée. Na misce kładziemy sitko zabezpieczone czystą ściereczką, a następnie wylewamy uzyskaną masę.
  4. Pozostawiamy do momentu, aż ze składników całkowicie odcieknie woda i dokładnie odciskamy miąższ ziemniaczany.
  5. Im lepiej pozbędziemy się nadmiaru płynu, tym bardziej chrupiące placki uzyskamy po usmażeniu.
  6. Purée ziemniaczane przekładamy do czystej miski, dodajemy jajko, mąkę pszenną i ziemniaczaną, sól i pieprz, a następnie mieszamy.
  7. Na patelni rozgrzewamy porcję oleju, a następnie za pomocą łyżki lub chochelki nakładamy masę ziemniaczaną.
  8. Placki smażymy po 2-3 minuty z każdej strony, do momentu aż ładnie i równomiernie się zrumienią. 
  9. Gotowe placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków podajemy ze śmietaną, surówkami lub gulaszem. Smacznego!
„Ewa gotuje”: Placki ziemniaczane z blachyPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas