Blanszowanie warzyw: Po co je wykonywać?
Świeże warzywa powinny dominować w codziennej diecie - jednak nie każdy za nimi przepada. Częściej gustom odpowiadają te gotowane, jednak wtedy ich konsystencja, kolor pozostawiają wiele do życzenia, a wtedy też mają mniej witamin. Z pomocą może przyjść blanszowanie! Poznaj, na czym polega blanszowanie i jakie warzywa mogą być mu poddane.
Blanszowanie: Czym jest?
Blanszowanie warzyw to nic innego, jak poddawanie krótkotrwałemu działaniu wysokiej, a następnie wysokiej temperatury. To sprawia, że warzywa są jędrne i chrupiące, a dodatkowo zachowany jest ich intensywny kolor. Co więcej, blanszowanie nie wpływa negatywnie na smak warzyw, a także zapobiega utracie cennych witamin i minerałów.
Jakie warzywa nadają się do blanszowania? Przede wszystkim te delikatne, które bardzo trudno domyć. Co warto blanszować? Przede wszystkim szparagi, cukinię, szpinak, brokuły, a także kalafior. Temu zabiegowi można również poddawać brukselkę czy groszek cukrowy.
Warto pamiętać, że dzięki blanszowaniu można pozbyć się znajdujących się na warzywach pasożytów, a także bakterii.
Jak blanszować?
Aby blanszować warzywa potrzebne są: duży garnek z wrzącą wodą oraz duża miska z zimną, a nawet lodowatą wodą.
Warzywa - najlepiej w mniejszych kawałkach - należy wrzucić do wrzątku na bardzo krótki czas: te mniejsza na minutę, natomiast większe na maksymalnie dwie.
Następnie za pomocą łyżki cedzakowej trzeba wyciągnąć zawartość garnka i natychmiast umieścić w lodowatej wodzie. Moczenie nie może trwać dłużej niż trzy minuty!
Po określonym czasie warzywa wystarczy przenieść na papier i dokładnie osuszyć.
Jak podawać blanszowane warzywa?
Takie warzywa świetnie nadają się do różnych sałatek, ale można podawać je jako wspaniały dodatek do dań głównych. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, to blanszowane warzywa mogą być idealnym rozwiązaniem. Świetnie komponują się z sosami: np. holenderskim albo czosnkowym!