Botwina - dla silnych kości i dobrego wzroku
Botwina to warzywo z rodziny krzyżowych, hodowane dla liści, które są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Dzięki nim może być stosowana jako pokarm wzmacniający odporność, przyspieszający metabolizm oraz wzmacniający kości. Botwina jest warzywem, które wpływa doskonale na nasz metabolizm. Zawarty w niej błonnik pokarmowy wiąże nadmiar wody i toksyny, przyspieszając ich wydalanie przez jelita. Botwina to także dobre źródło węglowodanów, które wpływają na prawidłową pracę mózgu i na cały układ nerwowy. To niepozorne warzywo pomaga także w łagodzeniu stanów lękowych i w zaburzeniach koncentracji.
Botwina na regulację ciśnienia krwi
Składniki botwiny pozwalają jednocześnie na regulację ciśnienia krwi. Wpływają korzystnie na stan układu sercowo – naczyniowego i zmniejszają efekty uszkodzeń organów wywołane przez wolne rodniki.
Spożywanie botwiny zaleca się profilaktycznie dla wzmocnienia kości, zawiera bowiem całe bogactwo cennych składników: witaminę K, wapń, magnez i witaminę D.
Botwina na poprawę wzroku
Jednocześnie botwina dostarcza organizmowi luteinę i zeaksantynę, substancje wzmacniające wzrok. Należą one do grupy karotenoidów, które wykazują korzystny wpływ na stan siatkówki i przeciwdziałają zwyrodnieniu plamki żółtej.
To choroba często pojawiająca się w podeszłym wieku i będąca częstą przyczyną ślepoty. Ponadto luteina chroni skórę przed promieniowaniem UV.
Botwinę zaleca się spożywać po krótkim gotowaniu; w tej postaci dostarcza naszemu organizmowi największej ilości składników odżywczych.
Tradycyjna botwinka jest doskonała w smaku, zdrowa i bardzo łatwa w przygotowaniu. Do przyrządzenia apetycznej zupy potrzebne ci będą:
- pęczek botwinki
- bulion jarzynowy
- ok. pół kg ziemniaków
- zmielony czarny pieprz i sól do smaku
- sok z cytryny
- koperek
- opcjonalnie śmietanka - najlepiej 18%
Liście botwinki, podobnie jak małe buraczki, należy dokładnie umyć i posiekać. W międzyczasie warto przygotować bulion jarzynowy, a obrane wcześniej ziemniaki pokroić na plasterki i podsmażyć w garnku na oliwie przez klika minut. Gdy się zarumienią, należy wlać do nich bulion i pogotować do momentu aż będę miękkie. Następnie trzeba dodać do zupy pokrojone buraczki i posiekane liście botwinki. Całość należy doprawić zmielonym, czarnym pieprzem, ewentualnie solą, sokiem z cytryny oraz koperkiem i pogotować wszystko razem przez kilka minut. Opcjonalnie można zabielić zupę śmietanką 18% i posypać z wierzchu koperkiem. Smacznego.