Co dodać do owsianki, by była zdrowa i smaczna?

Owsianka jest daniem uniwersalnym i możesz ją łączyć z wieloma produktami. Wybornie smakuje w zestawieniu z owocami, bakaliami czy w wersji na słono. Ponadto ma dużo właściwości zdrowotnych i zawiera cenne składniki, między innymi błonnik oraz witaminy z grupy B. Posiłek ten zrobisz w kilka minut, a jego przygotowanie jest proste. Co dodać do owsianki, by była jeszcze zdrowsza i smaczniejsza? Jaki ma wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu? Podpowiadamy poniżej.

Owsianka to zdrowe danie, które możesz jeść na wiele sposobów, np. z owocami lub dodatkiem miodu
Owsianka to zdrowe danie, które możesz jeść na wiele sposobów, np. z owocami lub dodatkiem miodu123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma owsianka?

Owsianka to danie przyrządzone z płatków owsianych z dodatkiem mleka lub wody. Owies, stanowiący jej główny składnik, to bogate źródło białka. Pełni przede wszystkim funkcję budulcową i regeneracyjną tkanki mięśniowej. Spalanie białka jest odpowiedzialne za wygenerowanie konkretnej ilości energii. Dodatkowo proteiny przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego i biorą udział w tworzeniu i transporcie przeciwciał, hormonów oraz enzymów.

Ponadto płatki owsiane są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych: głównie oleinowego i linolowego. Pomagają one w zmniejszeniu stężenia złego cholesterolu we krwi oraz wspomagają prawidłową pracę serca. W tym miejscu warto również wspomnieć o przeciwutleniaczach, które wchodzą w skład owsu. Przede wszystkim kontrolują poziomu cukru we krwi, dlatego płatki owsiane zaleca się w diecie diabetyków. Dodatkowo antyoksydanty rozszerzają naczynia krwionośne, co usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i minimalizuje ryzyko pojawienia się miażdżycy.

Kto powinien jeść owsiankę?

Owsiankę w diecie powinny w szczególnie uwzględnić osoby zmagające się z nadwagą. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego posiłek ten jest sycący, ale nietuczący, ponieważ zawiera mało kalorii. Jego największa zaleta to fakt, że daje uczucie sytości i zmniejsza chęć podjadania między posiłkami. Ponadto reguluje on pracę jelit, co korzystnie wpływa na proces odchudzania.

Owsianka zawiera spore ilości witamin z grupy B, które mają duży wpływ na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie organizmu. O ich odpowiedni poziom powinny zadbać osoby, które mają problemy z koncentracją i przewlekłym zmęczeniem. Ponadto witaminy z grupy B ważne są też dla kobiet w ciąży, gdyż przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu i zapobiegają wystąpieniu wad cewy nerwowej płodu.

Z czym jeść owsiankę?

Owsiankę można przyrządzić na wiele sposobów: wyśmienicie smakuje z owocami, a także warzywami. Jedni dodają do niej mleko, inni zaś wolą zjeść ją z jogurtem naturalnym. Idealnie pasują do owsianki bakalie i miód. Warto też wypróbować danie w wersji na słono z jajkiem sadzonym i szczypiorkiem. Posiłek ten możesz spożyć zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację. Poniżej podajemy kilka przepisów na pyszną owsiankę z różnorodnymi dodatkami.

Suszona żurawina i posiekane pistacje

Pistacje i żurawina to pełnowartościowe produkty, dlatego warto dodać je do owsianki
Pistacje i żurawina to pełnowartościowe produkty, dlatego warto dodać je do owsianki123RF/PICSEL

Pierwszą propozycją jest wersja z żurawiną i posiekanymi pistacjami. To zestawienie idealnie się komponuje i nadaje lekko słonego, a zarazem kwaśnego smaku owsiance. Żurawina zawiera wiele substancji leczniczych, w tym taninę, która działa przeciwzapalne i antybakteryjnie.

Pistacje natomiast są cennym źródłem kwasów omega-3, które w znacznym stopniu obniżają poziom złego cholesterolu. Jak przygotować owsiankę z pistacją i żurawiną? Wystarczy, że płatki owsiane zalejesz mlekiem i dodasz kawałki pistacji oraz żurawiny.

Jogurt naturalny lub mleko roślinne

Tradycyjną wersję owsianki podaje się z dodatkiem mleka lub wody. Możesz też wybrać jogurt naturalny lub mleko roślinne. Produkty te nadają daniu delikatny smak i są bardzo zdrowe, gdyż zawierają białko i wapń. Proteiny stanowią część centralnego układu nerwowego i główny budulec mięśni, włosów czy paznokci. Wapń natomiast jest materiałem budulcowym zębów i kości, a także bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Owsianka na słono

Owsianka jest daniem, które możesz też jeść w wersji obiadowej
Owsianka jest daniem, które możesz też jeść w wersji obiadowej123RF/PICSEL

W wersji obiadowej możesz zjeść owsiankę na słono, którą warto podać z jajkiem oraz szczypiorkiem. W obu składnikach znajduje się wiele cennych minerałów i witamin wspierających funkcjonowanie organizmu, między innymi potas, fosfor, witaminy z grupy B czy magnez.

Jak przygotować owsiankę w wersji na słono? Wystarczy, że ugotujesz płatki owsiane na wodzie z dodatkiem szczypty soli. Do tego dodaj posiekany drobno szczypiorek i jajko sadzone. Palce lizać!

Z dodatkiem bakalii i miodu

Bakalie zawierają cenny selen oraz potas
Bakalie zawierają cenny selen oraz potas123RF/PICSEL

Ostatnia propozycja to owsianka z bakaliami i miodem, która jest pyszna i idealnie nadaje się jako poranny posiłek. Bakalie są bogate w potas, który odpowiada za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej i prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego oraz nerwowego. Ponadto zawierają selen, który chroni komórki mięśnia sercowego przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Miód natomiast ma działanie detoksykujące i wpływa na metabolizm komórkowy.

Wystarczy, że do garnka wlejesz szklankę mleka i zagotujesz. Następnie dodaj sześć łyżek płatków owsianych i dokładnie wymieszaj. Gotuj na małym ogniu przez pięć minut, a następnie odstaw na kwadrans z ognia. Na koniec dołóż łyżkę miodu i garść orzechów: wszystko dokładnie zamieszaj i gotowe!

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas