Co jeść w środę popielcową? Trzy przepisy
Środa popielcowa to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim, rozpoczynające Wielki Post. Tego dnia wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i umiar w jedzeniu i piciu. Wciąż można jednak przygotować pyszne, a przy tym lekkie i zdrowe dania dla całej rodziny. Co jeść w środę popielcową? Wypróbuj nasze trzy przepisy!
Zobacz również:
Czy w środę popielcową obowiązuje post?
W środę popielcową wiernych obowiązuje post ścisły, co oznacza, że powinni przestrzegać ograniczenia ilościowego i jakościowego - wstrzymać się od pokarmów mięsnych i spożyć tylko jeden sycący posiłek i dwa zdecydowanie skromniejsze.
Post ścisły obowiązuje wiernych między 18. a 60. rokiem życia. Od spożywania mięsa powinny wstrzymać się natomiast osoby po 14. roku życia.
Przed laty wierni ograniczali się tego dnia do spożywania samego chleba i picia wody, ale dziś niewiele osób decyduje się na tak ścisły post, wręcz głodówkę. Tego dnia warto spróbować jednak lżejszych, bezmięsnych dań - wegetariańskie leczo, zupa i sałatka będą doskonałym wyborem!
Leczo wegetariańskie
Przygotowanie:
1. Obierz czosnek i cebulę i pokrój w kostkę. Na patelnię wlej oliwę, dodaj czosnek, cebulę i papryczkę chili. Całość podsmażaj przez około 5 minut na umiarkowanym ogniu.
2. Dodaj pokrojoną w kostkę paprykę i cukinię i smaż przez kilka minut. Dorzuć pokrojone w plasterki pieczarki i smaż przez około 10 - 12 minut. Przypraw do smaku.
3. Sparz pomidory, pokrój w kostkę i dorzuć do warzyw. Dodaj passatę pomidorową oraz suszone oregano i gotuj wszystko przez około 5 minut.
Sałatka z cieciorką
Przygotowanie:
1. W dużej misce wymieszaj ciecierzycę z ogórkiem, cebulą, pomidorkami i oliwkami.
2. Skrop wszystko oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, dopraw solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj.
3. Dodaj pietruszkę i ser feta jeszcze raz wymieszaj. Dopraw w razie potrzeby.
Wegańska zupa ogórkowa
Przygotowanie:
1. Rozgrzej w garnku oliwę, wrzuć posiekaną w kostkę cebulę i czosnek, dodaj przyprawy i zioła i smaż wszystko przez kilka minut.
2. Dorzuć pokrojone w kostkę ziemniaki, marchew i całość zalej bulionem.
3. Gdy warzywa lekko zmiękną, dodaj ogórki oraz pozostałe przyprawy. Gotuj przez 10-15 minut, doprawiaj na bieżąco.
4. Do gorącej zupy dodaj śmietankę (możesz użyć mleczka kokosowego) i posiekany koperek.
Smacznego!
Zobacz również: