Czy to najlepszy przepis na zupę ogórkową? Okrasa się wygadał
Powinna charakteryzować się lekko kwaskowatym smakiem, chrupiącymi ogórkami i doskonałym aromatem. Tradycyjna zupa ogórkowa, bo o niej właśnie mowa, to jeden z ulubionych posiłków na obiad. Jak ją przygotować, by taką zupą zachwycał się nawet największy niejadek?
Zupa ogórkowa - popularna i lubiana przez Polaków, szybka w przygotowaniu, zdrowa, a w dodatku niedroga. I choć przepisów na zupę ogórkową jest wiele, i różnią się od siebie niektórymi składnikami, to chcąc cieszyć się idealnym smakiem zupy, warto sięgnąć po wskazówki od samego Karola Okrasy, który na youtubowym kanale Kuchni Lidla pokazał, jak ugotować tradycyjną zupę ogórkową.
Kucharz uzyskuje dodatkowy aromat poprzez dodanie masła. To jednak nie koniec. Zanim starte na tarce ogórki trafią do garnka z zupą, powinniśmy je najpierw podsmażyć na patelni z rozgrzanym olejem. Jak mówi kucharz - tego triku nauczyła go jego mama, dzięki czemu zupa ogórkowa wychodzi doskonała.
Tradycyjna zupa ogórkowa - składniki
Do przygotowania tradycyjnej zupy ogórkowej potrzebujemy następujących składników:
- ogórki kiszone z sokiem - 500 ml,
- cebula - 1 szt.,
- ziemniaki - 500 g,
- marchewka - 1 szt.,
- seler - 1 szt.,
- pietruszka - 1 szt.,
- kwaśna śmietana 18 proc. - 150 ml,
- świeży koperek - 1 pęczek,
- masło - 50 g,
- sól,
- pieprz,
- olej słonecznikowy,
- wywar warzywny lub woda - 1,5 l,
- cukier - 1 łyżka.
Tradycyjna zupa ogórkowa z przepisu Karola Okrasy
Marchew, pietruszkę i seler obieramy, myjemy i kroimy na małą kostkę. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w grubszą kostkę. Cebulę siekamy w drobną kostkę. Do garnka wlewamy olej i dodajemy odrobinę masła, które zdaniem Karola Okrasy, doda aromatu zupie. Gdy olej z masłem odpowiednio się nagrzeją, dodajemy cebulę i ziemniaki, które przez chwilę prażymy. Doprawiamy solą i pieprzem.
Następnie dodajemy pokrojone warzywa - marchew, pietruszkę i seler. Warzywa chwilę podsmażamy i wlewamy wodę lub wywar warzywny. Ogórki kiszone ścieramy na tarce o grubych oczkach. Tak przygotowane ogórki lądują na patelni z rozgrzanym olejem i przesmażamy je przez chwilę.
Gdy ziemniaki w garnku są już miękkie, możemy dodawać przesmażone ogórki. Do garnka wlewamy sok po ogórkach kiszonych. Po kilkunastu minutach, kiedy zupa się zagotuje, dodajemy odrobinę cukru dla zrównoważenia kwaśnego smaku z ogórków.
Śmietanę przekładamy do naczynia, a następnie dodajemy gorącego wywaru z garnka. Dokładnie mieszamy i wlewamy do garnka z zupą, cały czas mieszając. Drobno siekamy koperek i dodajemy go do zupy pod koniec gotowania. Gotowe!
Zobacz również: Rozgrzewający, pożywny i pyszny kapuśniak. Smakuje jak u babci