Dlaczego ogórki są pakowane w folię? Powód zaskakuje
Ogórki w foliowych opakowaniach nie są w sklepach rzadkim widokiem. Nawet pojedyncze sztuki, najczęściej odmian szklarniowych, mają właśnie takie zabezpieczenie. Z czego to wynika? Od lat głośno mówi się na temat konieczności ograniczania plastiku w wielu aspektach życia. Jak więc tłumaczone jest pakowanie warzyw w folię i czy faktycznie jest to konieczne?
Spis treści:
Po pierwsze: Transport warzyw do sklepów
Ogórki, zanim trafią na nasze stoły, niejednokrotnie muszą przebyć długą podróż. Niektóre z nich trafiają do nas z odległych krajów. Podstawową kwestią jest więc zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami i utratą wilgoci. Tak można w najprostszy sposób wyjaśnić, skąd biorą się plastikowe opakowania, mimo że żyjemy w czasach, kiedy zaleca się rezygnację z korzystania akcesoriów jednorazowego użytku, w tym siatek, naczyń czy słomek. Mimo to istnieją jeszcze inne powody.
Po drugie: Szkodliwe sąsiedztwo dla ogórków
Używanie plastiku uzasadnia się dużą wrażliwością ogórków na etylen, który wytwarzają inne produkty, w tym jabłka i gruszki. Przebywanie w ich bezpośrednim sąsiedztwie, np. w magazynie czy już na sklepowej półce, przyspiesza proces psucia się ogórków. Pewnie wielu z nas zna triki związane z tym, jak wpłynąć na wcześniejsze dojrzewanie np. awokado, polegających na umieszczeniu ich w torebce z jabłkiem. W tym kontekście działanie etylenu jest jak najbardziej pożądane, lecz podczas transportu lub pobytu w markecie skracanie przydatności ogórków do spożycia jest nieopłacalne.
Po trzecie: Produkty bio w plastiku to absurd?
Podejrzewamy, że niejedna osoba decyduje się na zakup produktów opisanych jako bio. W końcu zależy nam na tym, by w swojej diecie uwzględniać żywność wyprodukowaną w warunkach jak najmniej szkodzących środowisku i bez użycia nadmiaru chemii. Dlatego dużym zgrzytem może być widok ekologicznych artykułów szczelnie zapakowanych w plastik. Z czego to wynika?
Ogórki, które są uprawiane w sposób ekologiczny i bez użycia oprysków, nie mogą mieć bezpośredniej styczności z żywnością niecertyfikowaną. Istnieje bowiem duże ryzyko, że taki kontakt spowodowałby przenikanie środków ochrony roślin z powierzchni warzyw i owoców pochodzących z upraw konwencjonalnych na produkty bio.
Jak rozpoznać świeże ogórki?
Folia może jednak stanowić pewne utrudnienie w kontekście dokładnego obejrzenia warzywa przed włożeniem go do zakupowego koszyka. Nie pozostajemy jednak całkowicie bezradni. Robiąc zapasy, warto delikatnie ścisnąć ogórka - jeśli miąższ jest miękki i sprawia wrażenie gąbczastego, takie warzywo czasy świetności ma już dawno za sobą. Przyjrzyjmy się także skórce. Powinna być wolna od jakichkolwiek plam i żółtawych czy seledynowych przebarwień.
Polecamy: