Dlaczego warto jeść kalafiora?

Najczęściej podawany jest jako dodatek do głównego dania, oblany odrobiną masła i serwowany z bułką tartą. Oczywiście można z niego przygotować wiele dań, które zachwycą podniebienia domowników: purée, smaczną zupę lub zapiekankę. Jedno jest pewne: kalafior to warzywo, z którego nie powinno się całkowicie rezygnować. Choć jego smak nie wszystkim odpowiada, warto się do niego przekonać. Aby wykorzystać to, co w kalafiorze najcenniejsze, warto znać garść informacji na jego temat. Dlaczego warto go jeść, a komu może w nadmiarze zaszkodzić? Z czym go najlepiej serwować?

Kalafior
Kalafior ©123RF/PICSEL

Parę słów o kalafiorze

Różyczki kalafiora
©123RF/PICSEL

Kalafior jest rośliną jednoroczną z rodziny kapustnych. Był już uprawiany przez starożytnych Greków i Rzymian, a do Polski trafił dopiero XVI wieku. Trudno tę roślinę pomylić z innymi, ponieważ wykształca krótką łodygę, z której wyrastają duże liście, między którymi pojawia się charakterystyczna, jadalna część tzw. róża. Najczęściej przyjmuję ona barwę białą lub kremową, jednak spotykane są też inne warianty kolorystyczne, np. fioletowe, żółte lub zielone.

Co można znaleźć w kalafiorze?

Kalafior jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Znaleźć w nim można witaminy z grupy B, a także C, A, K. Poza tym to solidna dawka pierwiastków. Warto również wspomnieć o potasie, wapniu, sodzie, cynku, fosforze i magnezie. Kalafior jest zalecany w codziennej diecie osób borykających się z cukrzycą, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i nie powoduje gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Poza tym warzywo to jest sprzymierzeńcem zachowania szczupłej i smukłej sylwetki, ponieważ 100g kalafiora to jedynie 23kcal.

To nie koniec dobroczynnych substancji

Gotowany kalafior
©123RF/PICSEL

Wśród substancji, które mogą się przyczynić do poprawy kondycji organizmu, warto wymienić związki o działaniu przeciwutleniającym. Zalicza się do nich sulforafan z grupy izotiocyjanów oraz glukozynolaty. Te ostatnie podczas obróbki termicznej odpowiadają za charakterystyczny, ostry smak i zapach kalafiora, gdyż zbudowane są ze związków siarki. Choć nie każdemu one odpowiadają, warto się przełamać. Substancje te są szczególne pomocne w odtruwaniu organizmu z zalegających toksyn, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych oraz mogą opóźnić proces starzenia się komórek organizmu. Poza tym mają działanie przeciwbakteryjne i mogą zniwelować działanie helicobacter pylori, które odpowiedzialne są za powstawanie wrzodów żołądka.

Korzyści ze spożywania kalafiora

Obecne w kalafiorze witaminy i minerały korzystnie wpływają na kondycję wielu układów organizmu. Potas i magnez mogą poprawić funkcjonowanie mięśni (w tym serca). Są również szczególnie przydatne w przypadku wahań ciśnienia tętniczego i mogą go unormować. Poza tym obecna w nim witamina K, która odpowiada m.in. za krzepliwość krwi, pomaga w gojeniu się ran, wpływa korzystnie na prawidłową pracę jelit, a także, wraz z wapniem, zapobiegają powstaniu osteoporozy.

Czy każdy może sięgnąć po kalafiora?

Pieczony kalafior
©123RF/PICSEL

Choć kalafior posiada wiele korzyści dla zdrowia, nie każdy może jeść go bez ograniczeń. Przede wszystkim na jego działanie powinny uważać osoby, które borykają się z chorą tarczycą, ponieważ kalafior może osłabiać wchłanianie przez organizm jodu. Oczywiście, okazjonalne zjedzenie od czasu do czasu nie wyrządzi wielkiej szkody, jednak zaleca się, aby w takich sytuacjach był spożywany sporadycznie. Warto wiedzieć, że warzywo to jest ciężkostrawne i przyczynia się do powstawania wzdęć. Dlatego nie zaleca się serwowania go, przede wszystkim wieczorem, za to można złagodzić jego niekorzystne działanie zestawiając je z przyprawami: czosnkiem, koprem, kminkiem, a nawet imbirem.

Zastosowanie w kuchni

Choć najczęściej kalafior na stołach najczęściej jest podawany w wersji gotowanej, można go bez przeszkód spożywać na surowo. Swoim charakterystycznym smakiem wzbogaci smak surówek i sałatek, ale równie dobrze może być traktowany jako przekąska i serwowany z różnego rodzaju sosami. Przygotowując kalafiora warto pamiętać, aby gotować go w wodzie krótko (jedynie kilka minut) i nie pod przykryciem, gdyż wtedy ma najbardziej nieprzyjemny dla niektórych smak.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas