„Dobre, takie nie za słodkie” - chrupiące faworki z mascarpone

Jakie powinny być idealne faworki? Przede wszystkim kruche, lekkie oraz doskonale rozpływające się w ustach. Takich przysmaków nie może zabraknąć podczas świętowania tłustego czwartku. Zamiast stać w długich kolejkach i wydawać niemałe pieniądze na wypiek przyniesiony z okolicznej cukierni, przygotujmy je samodzielnie. Dlaczego warto upiec akurat faworki z mascarpone? Ich delikatny i kremowy smak doskonale łączy tradycję z nowoczesnością.

Jak przygotować faworki z mascarpone?
Jak przygotować faworki z mascarpone?123RF/PICSEL

Co jest potrzebne na faworki?

Czego nie może zabraknąć w karnawale? Jedni powiedzą, że zabaw do białego rana i spotkań z przyjaciółmi. Inni bez zastanowienia wskażą na słodkie przekąski, które w tym czasie smakują zdecydowanie najlepiej. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami zbyt słodkich deserów i wcale nie ekscytuje nas wizja pudełka wypełnionego puchatymi pączkami, wybierzmy domowe faworki. Zamiast tradycyjnego przepisu, prezentujemy recepturę, w której serek mascarpone zastąpił masło oraz śmietanę.

Faworki z mascarpone-składniki

  • 6 żółtek
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 250 g mascarpone
  • 1 łyżka wódki
  • 350 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • olej roślinny do smażenia

Faworki z mascarpone - przygotowanie

Jak zrobić faworki krok po kroku?
Jak zrobić faworki krok po kroku?123RF/PICSEL
  1. Do miski wbijamy żółtka, dodajemy cukier puder oraz szczyptę soli. Składniki ucieramy mikserem przez ok. 10 minut. Finalnie powinniśmy uzyskać jasną i puszystą konsystencję.
  2. Do masy jajecznej dodajemy łyżkę alkoholu oraz opakowanie mascarpone i miksujemy całość jeszcze przez 2 minuty.
  3. Stopniowo przesiewamy mąkę i miksujemy do momentu, kiedy coraz ciężej będzie wymieszać składniki. Wtedy przenosimy ciasto na stolnicę i wyrabiamy je ręcznie.
  4. Gładkie i elastyczne ciasto wałkujemy na duży prostokąt. Dolną 1/3 ciasta składamy tak, by przykryła górną, a następnie całość odwracamy o 90 stopni i ponownie wałkujemy.
  5. Czynność powtarzamy kilkanaście razy w celu lepszego napowietrzenia. Dzięki temu uzyskamy o wiele smaczniejsze faworki.
  6. Gotowe ciasto zawijamy w przezroczystą folię spożywczą i wkładamy na ok. 30 minut do lodówki, by mogło się schłodzić.
  7. Po upływie wyznaczonego czasu ciasto dzielimy na 4 części, pozostawiamy jedną na stolnicy, a resztę ponownie wkładamy do lodówki.
  8. Ciasto na faworki bardzo cienko rozwałkowujemy i kroimy na paski. Na środku każdego robimy niewielkie nacięcie i przekładamy jeden koniec przez sam środek.
  9. Uformowane faworki smażymy na rozgrzanym tłuszczy do momentu, aż nabiorą rumianego koloru z obu stron. Odsączamy nadmiar oleju za pomocą ręcznika papierowego.
  10. Po ostygnięciu obficie obsypujemy faworki cukrem pudrem. Smacznego!

Dlaczego ciasto na faworki jest za twarde?

Doświadczeni cukiernicy uspokajają osoby, które po raz pierwszy zabiorą się za robienie faworków. Przy pierwszym zagniataniu ciasto na chrust może wydawać się zbyt twarde i mało podatne. Nie warto się jednak poddawać - taka jego uroda. Masę na pyszne faworki trzeba wyrabiać długo oraz cierpliwie. Po czasie wyczujemy, że zaczyna się robić gładkie i elastyczne.

Trikiem na uzyskanie kruchych faworków jest także odpowiednie napowietrzenie. Osoby, które mają styczność z tym rodzajem ciasta już kolejny raz, doradzają, by porządnie uderzać w nie wałkiem do momentu, aż ulegnie spłaszczeniu i będzie miało grubość ok. 4-5 cm. W kolejnym kroku ponownie zawijamy je w kulkę i powtarzamy czynność od nowa, najlepiej kilkukrotnie. Jakie powinno być idealne ciasto na faworki? Ważne, by nie było ani zbyt twarde, ani za mocno kleiste.

Zmysłowe smaki: FaworkiInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas