Dolegliwości po wypiciu kawy. Zwróć uwagę na niepokojące sygnały

U wielu osób po wypiciu kawy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. U jednych są to bóle brzucha, a u innych palpitacje serca czy ból głowy. Dostarczanie dużej dawki kofeiny ma negatywny wpływ na zdrowie. Należy brać pod uwagę to, że składnik znajduje się też w produktach spożywczych: cukierkach, napojach energetycznych, czekoladzie. Czy kawa szkodzi? W jakich ilościach można ją spożywać? Wyjaśniamy.

Kawa w dużych ilościach negatywnie wpływa na zdrowie
Kawa w dużych ilościach negatywnie wpływa na zdrowie123RF/PICSEL

  • Skutki uboczne picia kawy dotyczą całego organizmu. Na przykład układu sercowo-naczyniowego czy nerwowego.
  • Dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać czterech filiżanek kawy.
  • Zbyt duża ilość napoju powoduje rozdrażnienie, bezsenność czy drżenie rąk.

Czy picie kawy może zaszkodzić?

Spożywanie kawy w dużych ilościach jest szkodliwe dla naszego organizmu. To wszystko za sprawą kofeiny, która nie na każdego ma dobry wpływ. Występuje ona w wielu produktach spożywczych. Dlatego należy zwracać uwagę na etykietę i dokładnie sprawdzać skład. Szczególnie mocne działanie ma wypicie kilku kaw, w krótkim odstępie czasu. To skutkuje nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego czy pracy serca. Sprawdź, co może sprawić nadużywanie kawy.

Dolegliwości układu pokarmowego

Pamiętaj, że kofeina źle wpływa na układ pokarmowy
Pamiętaj, że kofeina źle wpływa na układ pokarmowy123RF/PICSEL

W ziarnach kawy znajdują się substancje drażniące błony śluzowe żołądka. To dlatego, że kofeina w połączeniu z kwaśnym pH wykazuje działanie podrażniające układ pokarmowy. Niektórzy do kawy dodają mleko, które zawiera laktozę. Niestety substancji tej nie toleruje spora grupa ludzi, stąd też przykre objawy. Do najczęstszych należą biegunki, zgaga czy nudności. Należy pamiętać, by nie pić kawy na czczo. Przyczyni się to do powstania gazów i dokuczliwych wzdęć. W dłuższej perspektywie poskutkuje to rozwojem wrzodów lub zespołu jelita drażliwego.

Przyspieszone bicie serca

Po wypiciu filiżanki kawy twoje serce przyspiesza? Warto wtedy zastanowić się, czy to napój dla ciebie. Ma bowiem niekorzystny wpływ przy nadciśnieniu lub arytmii. Ponadto częste picie kawy powoduje wypłukanie magnezu. Pierwiastek ten odpowiada za skurcze mięśnia sercowego i jego równomierną pracę. Nieregularne bicie serca po kawie może świadczyć też o alergii na kofeinę. W takim wypadku wyklucz picie napoju całkowicie. Pilnie udaj się do lekarza w celu wykonania najważniejszych badań diagnostycznych.

Bezsenność i ból głowy

Nie pij kawy przed spaniem
Nie pij kawy przed spaniem123RF/PICSEL

Kolejnym efektem ubocznym przedawkowania kofeiny jest bezsenność. Składnik ten pobudza układ nerwowy i utrudnia zasypianie. By zniwelować problem, nie pij kawy przed położeniem się do łóżka. Jeśli natomiast spożywasz napój rano, a problem nie mija, wyklucz go całkiem z diety. Dodatkowym objawem często jest ból głowy, spowodowany podniesionym ciśnieniem lub zmęczeniem. Ostatnią filiżankę kawy powinno wypić się najpóźniej sześć godzin przed snem.

Drażliwość i niepokój

Kofeina w dużych ilościach powoduje stany lękowe i drażliwość. Do częstych objawów należy również drżenie rąk i nadpobudliwość. Jeśli zauważysz takie skutki zachowania u siebie, ogranicz całkowicie spożywanie kawy. To znak, że ma zły wpływ na twój układ nerwowy. Dzieje się tak dlatego, że napój podnosi poziom dopaminy i adrenaliny. Niestety zamiast pomóc, negatywnie działa na codzienne funkcjonowanie. Zamiast być bardziej produktywnym w pracy, organizm odmawia posłuszeństwa.

Jak zdrowo pić kawę?

Mocną kawę warto rozcieńczyć mlekiem
Mocną kawę warto rozcieńczyć mlekiem123RF/PICSEL

Picie kawy w odpowiednich ilościach nie szkodzi organizmowi. Przyjęło się, że cztery filiżanki kawy dziennie są dopuszczalne. Jednak ilość ta zależy od zdrowia i ogólnej kondycji. Kofeina w małych dawkach poprawia koncentrację, mobilizuje do działania i dodaje energii. By kawa była słabsza, dolej mleka roślinnego lub krowiego. Wiele osób lubi ten napój w połączeniu z syropem klonowym, a nawet miodem!

„Zdrowie na widelcu”: Jak mielić siemię lniane? Ważny jest jeden szczegółPolsat Cafe

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas