Domowe herbatki dla dbających o zdrowie

Najzdrowsze herbaty świata są bogate w antyoksydanty, mają działanie antynowotworowe, antywirusowe i antybakteryjne. Zamiast pić zwykłą, czarną herbatę wypróbuj przepisy na lecznicze, aromatyczne i smaczne domowe herbatki.

najzdrowsze herbatki
najzdrowsze herbatki© Photogenica

Napój stymulujący pracę mózgu

Jagody zawierają antocyjany i flawanole, które z krwi przenikają do mózgu. Owe przeciwutleniacze pomagają oczyścić go z wolnych rodników, których działanie może prowadzić do niedotlenienia, utraty pamięci oraz choroby Alzheimera. Imbir jest powszechnie używany w leczeniu migreny, natomiast połączony z bazylią w naturalny sposób zmniejsza napięcie i zmęczenie mózgu.

Skład:

około 240 mililitrów ciepłej wody

sproszkowany korzeń świeżego imbiru

1 łyżka świeżych jagód

3-4 liści świeżej bazylii

Tonik na regularne wypróżnianie

gruszki i jabłka
© Photogenica

Napój ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na kłopoty związane z trawieniem. Jego smak wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm. Gruszki i jabłka zawierają w sobie pektyny, które służą do rozpuszczania błonnika pokarmowego. Wspomagają one proces prawidłowego trawienia, zapobiegają biegunce, zaparciom oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się raka jelita grubego i przewodu pokarmowego. Winogrona zawierają natomiast kwercetynę - barwnik roślinny, który stymuluje proces trawienia. Nie należy też zapominać cynamonie, który rozgrzewa ciało i przyspiesza przemianę materii.

Skład:

około 240 mililitrów ciepłej wody

2 małe plastry gruszki

2 małe plasterki jabłka

4-5 winogrona

szczypta cynamonu

Napój na kobiece dolegliwości

imbir na herbatkę
© Photogenica

W tych trudnych dniach miesiąca malinowo-imbirowy napój jest tym, czego potrzebuje każda kobieta. Maliny to wspaniały specyfik, relaksujący i rozluźniający mięśnie macicy. Spożywanie tych owoców jest również korzystne w okresie ciąży - złagodzą one poranne mdłości, stabilizują trawienie i działają kojąco na obszar miednicy.

Natomiast badania z 2009 roku wykazały, że u kobiet, które regularnie spożywały imbir przez trzy dni od dnia rozpoczęcia okresu, nastąpiła znaczna redukcja bólu. Efekt ten był porównywany do działania ibuprofenu.

Skład:

około 240 mililitrów ciepłej wody

6-8 malin

sproszkowany korzeń świeżego imbiru

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas