Fasola: Która jest najzdrowsza i jak ją przyrządzać?

Fasola jest jednym z najcenniejszych pokarmów. Zawiera więcej białka niż mięso, jest bogata w potas, wapń, fosfor, cynk i żelazo, a także w błonnik i kwas foliowy. Znajdują się w niej również substancje, które hamują powstawanie komórek nowotworowych i chronią przed innymi chorobami. Wśród 400 gatunków fasoli można wyróżnić te najzdrowsze i najsmaczniejsze. Która będzie idealna dla ciebie? Biała, czerwona, czarna, a może fasola mung? Zobacz właściwości zdrowotne popularnych gatunków i sprawdź, jak je przyrządzać.

Która fasola jest najzdrowsza?
Która fasola jest najzdrowsza? ©123RF/PICSEL
Przepis na sałatkę z fasolą i awokadoInteria Kulinaria

Biała fasola

Biała fasola
©123RF/PICSEL

To odmiana fasoli zwykłej, zalicza się tu np. fasola jaś, cannellini i fasola perłowa (nieco mniejsza). Jest szczególnie polecana dla osób mających problemy z wątrobą lub płucami, bo poprawia funkcjonowanie tych narządów. Neutralizuje też kwasy w organizmie. Zawiera mniej tłuszczu od pozostałych gatunków. Obniża poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na serce. Trzeba jednak pamiętać, że jest ciężkostrawna i może powodować wzdęcia.

Białą fasolę dodaje się do zup, duszonych mięs i sałatek. Sławę przyniosła jej kuchnia meksykańska, w której wykorzystuje się ją do przyrządzania burrito. Przed gotowaniem warto namoczyć ją przez 1-2 godziny w gorącej wodzie, którą trzeba odlać i ugotować w świeżej. Inną opcją jest moczenie fasoli przez co najmniej 8 godzin w zimnej wodzie.

Czarna fasola

Czarna fasola
©123RF/PICSEL

Czarną fasolę powinny spożywać osoby mające problem z bólem kręgosłupa i kolan. Ten gatunek poprawia także funkcjonowanie nerek i dobrze wpływa na układ rozrodczy. Wspiera też pracę mózgu. Zawiera dużo antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu się skóry i usuwają wolne rodniki z organizmu.

Czarna fasola wywodzi się z kuchni meksykańskiej. Jest wyjątkowo smaczna, o lekko słodkim posmaku. Warto łączyć ją z warzywami, które zawierają dużo witaminy C (np. papryka czerwona), bo dzięki temu organizm przyswaja znacznie więcej zawartego w fasoli żelaza. Można robić z niej pasty kanapkowe, nadzienia do naleśników, a także dodawać ją do zup lub gulaszu.

Fasola czerwona

Fasola czerwona
©123RF/PICSEL

Czerwona fasola (inaczej nerkowata) jest szczególnie polecana mężczyznom, ponieważ jej spożywanie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Ten gatunek fasoli jest też najlepszy dla osób odchudzających się – jest najmniej kaloryczny, a także bogaty w błonnik, który reguluje procesy trawienne i przyspiesza metabolizm. Z kolei występująca w czerwonej fasoli lecytyna wspomaga pracę mózgu. Jej regularne spożywanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy i działa antydepresyjnie.

Ten gatunek fasoli świetnie pasuje do potraw kuchni meksykańskiej. Jest idealnym dodatkiem do zup, sałatek i gulaszów. Przed gotowaniem powinno się ją namaczać przez 12 godzin, a następnie wypłukać i gotować w świeżej wodzie.

Fasola mung

©123RF/PICSEL

Fasola mung posiada wiele właściwości leczniczych. Do swojej diety powinny ją włączyć osoby zmagające się z chorobą wrzodową, zatruciami pokarmowymi, a także wysokim ciśnieniem. Zmniejsza objawy menopauzy i chroni przed osteoporozą. Ponadto fasola mung wspiera pracę wątroby i pomaga w detoksykacji organizmu. Zawiera duże ilości witamin z grupy B, a także liczne minerały oraz kwas foliowy.

Fasola mung tak naprawdę pochodzi z rodziny bobowatych. Jest łatwiej przyswajalna przez organizm, ma niski indeks glikemiczny i w mniejszym stopniu powoduje wzdęcia. Przed gotowaniem wystarczy namaczać ją przez 2-4 godziny. Można ją dodawać do zup, gulaszów, a także przyrządzać z niej wegańskie pasty i pasztety.

Fasola adzuki

©123RF/PICSEL

Ten smaczny i lekkostrawny gatunek sprawdzi się szczególnie u osób, które zmagają się z nadmiarem wody w organizmie. Zawarte w fasoli witaminy i minerały poprawiają pracę nerek i dróg moczowych. Wspierają też proces odchudzania – przyspieszają metabolizm i ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej.

Fasolę adzuki powinno się moczyć przed gotowaniem co najmniej 12 godzin. Można z niej przygotować curry, zupy, gulasze, warzywne leczo, a także pasty i pasztety.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas