Flądra bałtycka. Jakie ma właściwości? Jak ją przyrządzić?

Flądra bałtycka jest rybą o specyficznym wyglądzie, dlatego odpycha wielu konsumentów. Jest to duży błąd z naszej strony. Dlaczego? Flądra bałtycka jest rybą bogatą w wiele substancji odżywczych. Wśród nich wymienić można kwasy omega-3 oraz dobrze przyswajalne białko. Dodatkowo pomimo niepokojącego wyglądu jest wyśmienita w smaku. Jakie właściwości ma flądra bałtycka? Dowiedzmy się, jak ją przyrządzić i dlaczego warto uwzględnić ją w diecie!

Flądra bałtycka. Jak ją przyrządzić? Jakie niesie ze sobą korzyści dla zdrowia?
Flądra bałtycka. Jak ją przyrządzić? Jakie niesie ze sobą korzyści dla zdrowia?Krzysztof Kuczyk / ForumAgencja FORUM

Flądra bałtycka odpycha swoim wyglądem. Wszystko przez fakt, że posiada oczy po jednej stronie ciała. W ten sposób ryby są w stanie dostrzegać małe skorupiaki. Dla nich jest to przydatne, lecz nas odrzuca od zakupu. Wielka szkoda, gdyż ich mięso może stanowić ważny element zbilansowanej diety. Powinniśmy więc odstawić na bok aspekty wizualne. Flądra pomimo swojego nieestetycznego wyglądu, smakuje rewelacyjnie. Sprawdźmy, jak przyrządzić flądrę bałtycką i jakie ma właściwości.

Flądra bałtycka. Kiedy przypada okres ochronny?

Okres ochronny flądry bałtyckiej zaplanowany jest na czas jej tarła. Zwykle przypada on na marzec-maj. Wszystko zależy od tego, jak szybko w Bałtyku będzie odpowiednio ciepło. Dlatego też Urząd Morski ogłosił okres ochronny od 15 lutego do 15 maja. Oprócz okresu tarła ryba jest w całorocznej ochronie, jeśli nie osiągnie pewnych wymiarów. Flądra bałtycka jest pod ochroną, dopóki nie przekroczy 25 centymetrów długości.

Jak smakuje flądra bałtycka?

Flądra bałtycka posiada delikatne i lekkie mięso. Zawiera mało kalorii oraz cholesterolu, jest lżejsza od śledzia oraz szprota. Jej mięso jest soczyste i posiada maślany posmak. Dzięki temu jest rybą uniwersalną. Sprawdzi się zarówno w formie pieczonej, jak i duszonej, smażonej czy w postaci dania z grilla.

Czy flądry z Bałtyku są zdrowe?

Pojawiają się często opinie o tym, że flądra bałtycka nie należy do ryb zdrowych. Nie ma się czemu dziwić. W końcu Morze Bałtyckie uznawane jest za jedno z bardziej zanieczyszczonych. Mimo wszystko Morski Instytut Rybacki zrobił badania dotyczące skażenia ryb. Okazało się, że flądra bałtycka zawiera mniej metali toksycznych niż część dostępnych zbóż czy warzyw. Co prawda ma skłonność do magazynowania w sobie rtęci, lecz nie na tyle, by mogła zaszkodzić naszemu zdrowiu, jeśli będziemy spożywać ją w rozsądnych ilościach.

Czy warto jeść flądrę? Jakie ma właściwości zdrowotne?

Jak już wiemy, flądra bałtycka posiada chude oraz niskokaloryczne mięso. Nie jest to jedyny jej atut. Czego jeszcze można się po niej spodziewać? Bogata jest w kwasy omega-3, które wpływają pozytywnie na układ krążenia, układ nerwowy czy koncentrację.

Pomimo bycia lekkim mięsem, posiada dużą dawkę przyswajalnego białka. Oprócz tego w 100 gramach flądry bałtyckiej znajduje się ponad połowa dziennego zapotrzebowania organizmu na selen, który wspiera układ odpornościowy. Oprócz selenu ryba ta posiada w sobie również dużą dawkę fosforu, niezbędnego przy budowie kości i zębów.

Gdzie kupić flądrę bałtycką?

Najlepsza flądra bałtycka dostępna jest w portach morskich, prosto od rybaków. Małe jednostki rybackie specjalizują się w połowie tych ryb. Niestety, opcja taka dostępna jest tylko w konkretnych porach roku. Żeby trafić na najsmaczniejsze ryby, należy dokonać zakupu u rybaków między styczniem a połową lutego. Przez resztę roku zmuszeni jesteśmy delektować się mrożoną rybą ze sklepu. Wszystko przez okres ochronny oraz zakaz połowu. 

Jak przyrządzić flądrę?

Kupując flądrę bałtycką musimy być przygotowani do jej patroszenia. Na szczęście wnętrzności tej ryby są tuż pod skórą. Nie są niczym zasłonięte, więc pozbycie się ich jest bardzo proste. Całą obróbkę należy rozpocząć od przecięcia ryby wzdłuż kręgosłupa. Następnie należy ściąć głowę, lecz nie w całości. Głowa połączona jest z wnętrznościami. Wystarczy pociągnąć za nią, by wszystkie niepożądane części wyszły za jednym zamachem.

Przy kręgosłupie znajduje się nerka. Usuwa się ją, przesuwając kciukiem od odbytu w górę ryby. Należy robić to ostrożnie, gdyż w okolicach odbytu ryby znajduje się ostry kolec. Następnie pozbywamy się płetw za pomocą nożyczek oraz noża. Z części grzbietu usuwamy skórę. Możemy ją zostawić, ale wtedy należy zeskrobać łuski. Ważne jest również usunięcie gonad, gdyż wydzielają one przy gotowaniu nieprzyjemny zapach.

Flądra bałtycka. Przepisy na pyszną rybę

Aby przygotować flądrę z piekarnika, wystarczy umyć i osuszyć rybę. Następnie płaty układamy na folii aluminiowej. Flądrę należy następnie skropić sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę sosu sojowego. Dla lepszego smaku możemy dodać odrobinę pieprzu. Ryba musi być szczelnie zamknięta w folii. Powinna piec się w piekarniku ustawionym na 200 stopni przez około pół godziny.

Lato kojarzy nam się z sezonem na grill. Ryba z grilla jest idealnym daniem między kiełbasą a szaszłykami. Flądra bałtycka będzie świetnym wyborem ze względu na delikatny smak. Należy pamiętać o nasmarowaniu jej marynatą przed położeniem na ruszcie. Najlepsza marynata do flądry powinna zawierać w sobie:

  • oliwę,
  • czosnek,
  • bazylię,
  • sok z cytryny.

Najmniej zdrową formą, ale wciąż smaczną, jest flądra bałtycka w wersji usmażonej. Po jej obmyciu musimy zadbać o jej wysuszenie. Ważne są dodatki! Flądra powinna być skropiona sokiem z cytryny, przyprawiona pieprzem oraz oprószona mąką. Tak przygotowaną rybę kładziemy na rozgrzanej patelni. Flądra będzie gotowa w momencie, gdy jej skórka stanie się chrupka.

***

Czytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas