Gęsty i pełen smaku krem z groszku, czyli wyborny powrót do sezonu na zupy

Jedni marzą o spadających liściach, przyjemnie szeleszczących pod stopami, a inni kurczowo trzymają się ostatnich dni lata. Choć najcieplejsza pora roku powoli przygotowuje się do odejścia, za horyzontem widać już smakowity powrót do sycących i rozgrzewających zup. Polska kuchnia obfituje w taki rodzaj dań, czego najlepszym przykładem są m.in. rosół, krupnik czy kapuśniak. Ciekawą alternatywą dla kultowych przepisów jest także zupa krem z groszku. Dlaczego warto ją przygotować? Podpowiadamy.

Zupa krem z groszku doskonale rozgrzeje w nieco chłodniejsze dni
Zupa krem z groszku doskonale rozgrzeje w nieco chłodniejsze dni123RF/PICSEL

Co dodać do zupy z zielonego groszku?

Niewielkie ziarna zielonego groszku, które przyjemnie rozpadają się pod zębami, to ważny składnik w kultowej sałatce jarzynowej. Świeże warzywo wykorzystamy także do smakowitych past kanapkowych, naleśników, domowego hummusu, dań na bazie kaszy, a nawet sycących dodatków obiadowych. Końcówka lata to także doskonały moment na przygotowanie zupy krem z zielonego groszku. W pierwszej kolejności danie przyciąga wzrok żywą barwą, ale to właśnie w smaku zakochują się poczęstowani goście.

Składniki na zupę krem z zielonego groszku

  • 300-400 g łuskanego świeżego groszku
  • ok. 500 ml bulionu warzywnego
  • 1 duża cebula
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • 1 gałązka lubczyku lub 1 łyżka suszonego
  • 3 łyżki śmietany 18% lub 30%
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • sól i pieprz do smaku

Jak zrobić zupę krem z zielonego groszku?

Świeży lub mrożony zielony groszek doskonale nadaje się do przygotowania kremowej zupy
Świeży lub mrożony zielony groszek doskonale nadaje się do przygotowania kremowej zupy123RF/PICSEL
  1. Do średniego garnka wlewamy dwie łyżki oliwy i dodajemy dwie łyżki masła klarowanego. Kiedy tłuszcze się rozgrzewają, obieramy i drobno siekamy cebulę.
  2. Pokrojoną cebulę wrzucamy do garnka i co jakiś czas mieszając, podgrzewamy przez ok. 3-5 minut. W kolejnym kroku w naczyniu lądują ząbki czosnku pokrojone w plasterki, a całość podsmażamy jeszcze 2 minuty.
  3. Do przyrumienionej cebuli i czosnku dorzucamy groszek oraz 500 ml bulionu warzywnego. Na tym etapie dorzucamy gałązkę lubczyku lub jedną łyżkę suszonego ziela.
  4. Garnek ze składnikami zabezpieczamy pokrywką, ustawiamy średnią moc palnika i zagotowujemy. Od momentu, w którym zupa zacznie wrzeć, gotujemy ją przez 10-15 minut.
  5. Pod koniec gotowania dodajemy do zupy sok z cytryny oraz śmietanę kremówkę lub kwaśną do zup i sosów.
  6. Całość ostatni raz mieszamy i gotujemy jeszcze przez dwie minuty. Na sam koniec blendujemy zupę za pomocą blendera ręcznego lub kielichowego.
  7. Zupę krem z zielonego groszku najlepiej podawać na ciepło, od razu po przygotowaniu. Wierzch możemy posypać natką pietruszki, koperkiem lub świeżymi listkami lubczyku. Smacznego!

Jakie dodatki zaserwować do kremu z groszku?

Kremowa zupa z groszku nie potrzebuje zbędnych dodatków, by zachwycić idealną konsystencją i bogatym smakiem. Jeśli chcemy nieco zaskoczyć gości lub domowników, zaserwujmy do niej nieco słodkawy groszek ptysiowy, maleńkie tartinki, chrupiące grzanki, tosty z serem, a nawet drobny makaron czy po prostu kromki świeżego pieczywa. Efekt jak z restauracji osiągniemy, dekorując wierzch dania kleksem ubitej śmietany, polewając oliwą ziołową lub posypując świeżymi kiełkami.

„Ewa gotuje”: Orientalny krem z zielonego groszkuPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas