Gotowanie bobu krok po kroku: Ile czasu gotować bób, by smakował wyśmienicie?

Oto król letniego jadłospisu: jego wysokość bób! Na pojawienie się strączka w warzywniakach i na targach wielu z nas czeka przez pozostałą część roku z utęsknieniem. Nie pozwólmy więc sobie na niedociągnięcia w kwestii jego przyrządzania! Podpowiadamy, jak gotować bób, żeby był dobry i zadowolił nawet najbardziej wybrednych krytyków kulinarnych. Prezentujemy przydatne triki i dokładny czas obróbki termicznej.

O tych zasadach podczas gotowania bobu żaden szef kuchni nie może zapomnieć!
O tych zasadach podczas gotowania bobu żaden szef kuchni nie może zapomnieć!123RF/PICSEL

Kiedy trwa sezon na bób?

Bób pojawia się już pod koniec czerwca, a jego obecnością na talerzach cieszyć się możemy do końca sierpnia. Jednak im bób młodszy, tym smaczniejszy, a jego ugotowanie zajmuje mniej czasu. Z tych powodów staje się prawdziwym królem lipcowego menu. Skorzystaj z jego najcenniejszych walorów, póki czas!

Nie kupuj kota w worku, czyli jak wybrać dobry bób?

Sukces kulinarny zależy w znacznej mierze od udanych zakupów. Z kiepskiej jakości produktów wyczarowanie smacznego i pełnowartościowego posiłku jest niemalże niemożliwe. Na co zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz gotowanie bobu?

Jakie właściwości ma bób? Jest nie tylko smaczny, ale zdrowyInteria.tv

Staraj się kupować bób sprzedawany na wagę, który zostaje zapakowany w foliowy woreczek tylko na czas transportu ze sklepu lub targu do kuchni. Zazwyczaj jest on świeższy od produktów sprzedawanych w gotowych paczkach. Dzięki temu będziesz mieć też okazję dokładniej mu się przyjrzeć, a nawet powąchać! Świeży bób ma bardzo łagodny zapach i jednolity, jasnozielony kolor bez żadnych przebarwień i plam.

Wśród przepisów z bobem na uwagę zasługują sezonowe sałatki
Wśród przepisów z bobem na uwagę zasługują sezonowe sałatki123RF/PICSEL

Jak gotować bób, żeby był dobry?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, na jakim efekcie ci zależy. Bób po obróbce termicznej powinien być miękki, a zarazem jędrny i odrobinę chrupiący. Ważne jest, aby go nie rozgotować. Dlatego koniecznie trzeba mieć w ręku zegarek, by móc precyzyjnie określić, ile czasu gotować bób.

Zanim włączysz kuchenkę, prześledź wszystkie kroki, które doprowadzą cię do zorganizowania wybornej uczty. Jak ugotować bób? Podpowiadamy!

  • W pierwszej kolejności przełóż go do durszlaka lub umieść na sitku i przepłucz zimną wodą. Dzięki temu pozbędziesz się ewentualnych zanieczyszczeń i odświeżysz smakowity strączek.
  • W dużym garnku zagotuj wodę. Na 1 kilogram bobu będziesz potrzebować 1,5-2 litrów płynu.
  • Dodaj łyżeczkę cukru. Nie jest on niezbędny, lecz pozwoli podkreślić smak bobu. Nie musisz się obawiać, że słodki dodatek zamieni warzywo w deser - tak mała ilość z pewnością do tego nie doprowadzi.
  • Do gotującej się wody ostrożnie wsyp bób, ustaw średnią moc palnika i przykryj garnek.
  • Ile czasu gotuje się bób? To zależy! Młody zmięknie już po upływie 8-10 minut. Nieco starszy będzie potrzebował 15-20 minut.
  • Pod koniec gotowania wsyp łyżeczkę soli. Ugotowany bób rozpoznasz na podstawie pomarszczonej skórki i miękkiej konsystencji.
  • Odcedź go na durszlaku. Poleca się ponownie potraktować go zimną wodą, by zahamować proces gotowania.

Warto wiedzieć: Jeśli obawiasz się wzdęć i wiatropędnych właściwości bobu, do garnka możesz wsypać również odrobinę kminku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas