Grzyby po gotowaniu nie będą wodniste. Kucharze stosują dwie zasady
Oto wyjątkowy składnik w kuchni, który dodaje potrawom niepowtarzalnego smaku oraz aromatu. Mrożone grzyby to doskonała alternatywa, gdy sezon na świeże zbiory już się skończył. Zapas w zamrażarce warto mieć, tym bardziej że leśne skarby są składnikiem niejednej tradycyjnej potrawy. Jak gotować mrożone grzyby, żeby zachowały swoje cenne właściwości? Jak postępować z suszonymi?
Jak gotować mrożone grzyby?
Sprawa nie jest skomplikowana, ale proces gotowania mrożonych grzybów wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Dzięki nim uda się zachować naturalny smak, aromat oraz apetyczną konsystencję.
Przede wszystkim nie rozmrażaj grzybów przed gotowaniem. To nie tylko oszczędność czasu. Wrzucenie grzybów bezpośrednio do wrzącej wody pozwoli zachować ich strukturę. Nie będą ani wodniste, ani gumowate.
Gotowanie mrożonych grzybów krok po kroku:
- Zagotuj w garnku minimalną ilość wody potrzebną dla porcji grzybów. Duży garnek nie powinien być wypełniony płynem po brzegi. Dobrym pomysłem jest gotowanie grzybów w wywarze warzywnym lub mięsnym, co dodatkowo wzmocni ich smak.
- Przyprawy dodawaj na końcu. Dzięki temu nie zdominują naturalnego smaku leśnych specjałów. Wykorzystaj odrobinę soli, liść laurowy, ziele angielskie oraz gałązkę tymianku.
- Jak długo gotować grzyby mrożone? Unikaj przeciągania tego procesu w nieskończoność. Zwykle wystarcza 10-15 minut. Grzyby będą miękkie, ale nie stracą jędrności.
- Po ugotowaniu odcedź je i przelej zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania.
O tych zasadach pamiętaj nie tylko przed świętami. Jak gotować grzyby suszone?
Kapitalnie zamieniają się w podstawę farszu do bożonarodzeniowych uszek albo pierogów. Suszone grzyby nadają potrawom szlachetności, więc chętnie są wykorzystywane przez kucharzy na specjalne okazje. O zasadach gotowania suszonych grzybów należy więc pamiętać niezależnie od daty w kalendarzu.
- Pierwszy etap to namaczanie w zimnej wodzie lub mleku. Powinno to potrwać co najmniej dwie-trzy godziny. Niektórzy szefowie kuchni decydują się na moczenie grzybów przez całą noc. Dzięki temu odzyskują pierwotną strukturę i nabierają wilgoci.
- Odcedź grzyby i zachowaj wodę z namaczania — jest pełna smaku i sprawdza się jako aromatyczna podstawa zup oraz sosów.
- Grzyby gotuj w świeżej wodzie na małym ogniu przez 20-25 minut, jeśli zostały pokrojone. Gdy masz do czynienia z grzybami w całości, gotowanie potrwa około 40-50 minut.
Grzybowy jadłospis, czyli do czego wykorzystać ugotowane grzyby?
Są bardzo uniwersalnym składnikiem podczas kuchennych eksperymentów. Grzyby świetnie sprawdzają się w przepisach na zupy i gęste sosy podawane z mięsem, makaronem lub kaszą. Farsz z suszonych grzybów jest idealny do pierogów, krokietów, naleśników, pasztecików czy zapiekanek. Ugotowane i podsmażone mogą być pysznym dodatkiem do risotto, pizzy oraz jajecznicy. Mniej oczywistym pomysłem jest dodanie ostudzonych grzybów do sałatek — staną się wyrazistym akcentem smakowym.