Idealne dla cukrzyków i wegetarian. Zastąpią mięso i dostarczą witamin!

Oprac.: Anna Gburek

Znajdziesz je jesienią i zimą na powalonych drzewach w lasach czy parkach. Z łatwością znajdziesz je także w supermarketach. Czy warto po nie sięgnąć? Tak! Boczniaki, bo o nich mowa, dostarczają wielu cennych składników pokarmowych. Wykazują także właściwości przeciwnowotworowe i obniżające ciśnienie. To jeden z cenniejszych grzybów, który powszechnie występuje w Polsce. Sprawdź, jak przyrządzić boczniaki i co zrobić z boczniaków na obiad.

Boczniaki są grzybami, które dostarczają wiele cennych dla zdrowia składników pokarmowych
Boczniaki są grzybami, które dostarczają wiele cennych dla zdrowia składników pokarmowych123RF/PICSEL

Wartości odżywcze i właściwości boczniaków - dlaczego warto je jeść?

Przez długi czas grzyby były doceniane jedynie z powodu ich walorów smakowych. W kuchni polskiej dodawane są do tradycyjnych dań na święta i nie tylko. Jak się okazuje, spożycie niektórych grzybów niesie ze sobą znacznie więcej korzyści dla zdrowia.

Boczniaki są grzybami jadalnymi pomimo blaszek pod kapeluszami. Porastają powalone pnie drzew - szczególnie buków, brzóz czy grabu. Wyrastają z boku asymetrycznie. Ich kapelusze mają kształt ostryg czy wachlarzy. Blaszki spod kapeluszy płynnie przechodzą w zgrubiały trzon, więc grzyby te pozbawione są charakterystycznej nóżki. Ich kolor zależy od odmiany, jednak najczęściej mają barwę szarą, kremową lub białą. U starszych okazów blaszki pod kapeluszem przybierają barwę fioletową.

Warto jeść boczniaki? Wartości odżywcze tych grzybów są bardzo wysokie i powinni się nimi zainteresować szczególnie wegetarianie. Grzyby te dostarczają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka i węglowodanów. Tłuszcze występują w niewielkiej ilości i są to cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto także zwrócić uwagę na witaminy i składniki pokarmowe. Boczniaki wzbogacą twoje danie o witaminy z grupy B, witaminę D i kwas foliowy.

To jednak nie wszystkie korzyści z włączenia boczniaków do diety. Zawarte w nich antyoksydanty i β-glukany pozytywnie wpływają na układ krwionośny, obniżając ciśnienie krwi. Ponadto obniżają cholesterol i cukier, dzięki czemu mogą być spożywane przez cukrzyków. 

Gdzie kupić boczniaki? Ile kosztują?

Boczniaki naturalnie rosną na drzewach i można je zbierać od późnej jesieni do końca zimy. Choć w Polsce występują powszechnie, to jednak są rzadko zbierane przez grzybiarzy. Jeśli boisz się pomylić boczniaki z innymi grzybami, możesz sięgnąć po hodowlane grzyby dostępne w supermarketach przez cały rok. Wówczas masz pewność co do kupowanych boczniaków. Cena tych grzybów kształtuje się w okolicy 8-10 zł za 250 g.

Jak przygotować boczniaki?

Boczniaki mają bardzo kruche kapelusze, co stanowi największy problem podczas ich przygotowania. Zebrane grzyby należy dokładnie umyć pod delikatnym strumieniem wody. Nie rób tego jednak zbyt długo, aby grzyby za bardzo nie namokły. Pamiętaj, aby wybierać nie za duże i młode kapelusze, które będą najlepiej smakowały.

Boczniaki cechują się bardzo delikatnym smakiem
Boczniaki cechują się bardzo delikatnym smakiem123RF/PICSEL

Boczniaków się nie obiera. Umyte grzyby są gotowe do dalszej obróbki termicznej. Możesz je dusić, smażyć i piec. Warto zatem wcześniej wiedzieć, co zrobić z boczniaka. A możliwości masz naprawdę wiele.

Dania z boczniaków - co zrobić z boczniaka na obiad?

Flaczki z boczniaków, makaron z boczniakami, zupa z boczniaków - dań z wykorzystaniem tego cennego grzyba jest naprawdę wiele, a każde z nich jest doskonałą propozycją na obiad. Sprawdź propozycje potraw z boczniaków i wprowadź je na stałe do swojego menu.

Zupa z boczniaków 

Zupa z boczniaków jest idealna na chłodniejsze dni. Mogą ją spożywać także wegetarianie i weganie. Dostarcza wielu cennych składników pokarmowych tak ważnych w okresie jesienno-zimowym. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:

  • boczniaków - 500 g
  • włoszczyznę - pietruszka, marchew, seler, por, cebula
  • śmietanę (opcjonalnie)
  • przyprawy - sól i pieprz

Przygotowanie zupy z boczniaków jest banalnie proste. Wywar możesz zrobić na samej włoszczyźnie lub dodać do niego mięso. Przygotuj go tak samo, jak do każdej innej zupy. Grzyby pokrój i dorzuć do garnka. Na sam koniec dopraw zupę solą i pieprzem, a na talerzu zabiel ją odrobiną śmietany.

Makaron z boczniakami 

Jeśli szukasz pomysłu na szybki obiad - wybierz makaron z boczniakami. Do przygotowania tego pysznego i aromatycznego dania będziesz potrzebować:

  • boczniaków - 200 g
  • makaronu wstążki
  • 1 łyżkę masła i pół łyżki oliwy
  • czosnek i cebulę
  • śmietanę 30% ok. 200 ml
  • posiekaną pietruszkę i starty twardy ser do posypania

Jak przygotować makaron z boczniakami? 

  1. Makaron wstążki ugotuj al dente. 
  2. Boczniaki pokrój w plasterki. Na gorącej patelni rozgrzej masło i oliwę oraz rzuć na nią pokrojoną drobno cebulę i czosnek. 
  3. Po ich zeszkleniu dorzuć boczniaki i dopraw wszystko solą oraz pieprzem. 
  4. Po lekkim podsmażeniu zalej warzywa śmietaną i zagotuj, aż sos lekko zgęstnieje. 
  5. Dodaj odrobinę pietruszki. Jak sos będzie gotowy, na patelnię wyłóż makaron i połowę startego sera. 
  6. Wykładają na talerze ciepły makaron i udekoruj resztą sera oraz pietruszki.  
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas