Jak dobrze ukisić kapustę? Jeden mały błąd sprawi, że nie będzie nadawać się do jedzenia

Kiszona kapusta jest wykorzystywana w polskiej kuchni od dawien dawna. To podstawowy składnik wielu tradycyjnych potraw. Aby była idealna w smaku, należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo ją ukisić. Wystarczy jeden mały błąd, a nie będzie nadawała się do jedzenia.

Kiszenie kapusty nie powinno odbywać się w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Po ukiszeniu można przenieść słoiki do spiżarki lub piwnicy
Kiszenie kapusty nie powinno odbywać się w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Po ukiszeniu można przenieść słoiki do spiżarki lub piwnicy123RF/PICSEL

Ile soli należy dodać, aby zakisić kapustę?

Kiszenie kapusty nie należy do skomplikowanych czynności, jednak wymaga wiedzy i wprawy. Kluczowe są proporcje poszczególnych składników, a także czas przygotowania. Wiele osób wciąż zastanawia się, ile dokładnie soli powinno się dodać, aby kapusta miała doskonały smak. Doświadczeni w jej kiszeniu kucharze są jednogłośni - na 1 kg kapusty powinna być to 1 łyżka soli jodowanej.

Jak prawidłowo zakisić kapustę?

Na samym początku warto zakupić dobrej jakości warzywa - kapustę, marchewkę, pora oraz selera naciowego. W sklepach można dostać już gotową, poszatkowaną kapustę na kilogramy, jednak można pokroić ją również samodzielnie na mandolinie do warzyw. Aby kapusta kiszona była doskonała w smaku należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji - na 1 kg kapusty zaleca się dawać 200 g marchewki, 100 g pora oraz 3 gałązki selera. Jak wcześniej wspomnieliśmy, kluczowa jest także ilość soli. Jak więc ukisić kapustę kiszoną? Przestawiamy instrukcję krok po kroku.

Kapusta to idealne warzywo dla cukrzyków
Kapusta to idealne warzywo dla cukrzyków123RF/PICSEL

Kapusta kiszona - przepis

Sposób przygotowania:

Kapustę poszatkuj na mandolinie lub posiekaj ostrym nożem.

  • Resztę warzyw zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Do dużej miski włóż wszystkie przygotowane wcześniej warzywa oraz sól. Potem wszystko dokładnie wymieszaj dłońmi, tak, aby sól dobrze połączyła się z pozostałymi składnikami. Miskę z warzywami odstaw na kilka godzin.
  • Następnie włóż kapustę z pozostałymi warzywami do beczki lub kamionki, mocno je dociskając. Kolejno przykryj wieko deską tak z lekkim uchyłem - powinien być dostęp powietrza. Beczkę odstaw do pomieszczenia, gdzie nie jest zbyt chłodno - najlepiej będzie kisić się w temperaturze pokojowej.
  • Pierwszego dnia kapusta powinna puściła sok. Następnego delikatnie ją przemieszaj przy pomocy drewnianej łyżki - czynność powtarzaj rano i wieczorem.
  • Trzeciego dnia zbierz pianę, które pojawi się na wierzchu.
  • Kolejnego możesz spróbować, czy kapusta już zdążyła się ukisić. Jeśli nie, poczekaj jeszcze 2-3 dni.
  • Gdy kiszona kapusta będzie już gotowa, możesz rozpocząć przekładanie jej do czystych, wyparzonych wcześniej słoików - układaj ciasno i szczelnie zakręcaj. Po 3-4 dniach należy je odkręcić, co zapobiegnie "wykipieniu" soku. Potem ponownie zakręć i przenieś do chłodnego miejsca.

    „Zdrowie na widelcu”: Kiszona kapusta do bigosuPolsat Cafe
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas