Jak ekspresowo wysuszyć grzyby? Ten sposób zajmie ci 30 minut!
Sezon na grzyby w pełni, warto więc wykorzystać do końca uroki jesieni. Nadmiar grzybów, które pozostaną, możesz wysuszyć i zużyć do różnych dań. Tradycyjne metody suszenia zajmują sporo czasu, wypróbuj zatem szybsze patenty obróbki termicznej grzybów. W jaki sposób można to zrobić? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Suszenie grzybów w mikrofali
Pierwszym ze sposobów jest suszenie grzybów w kuchence mikrofalowej. To urządzenie, które na co dzień służy do szybkiego podgrzania obiadu czy kolacji. A co powiesz na przyrządzenie w niej grzybów? Pamiętaj, że okazy najpierw trzeba dokładnie oczyścić z piasku, dopiero potem można przejść do kolejnych kroków. Potnij je na mniejsze plasterki, ułóż na talerzu i wstaw je do mikrofali na pięć minut (100 W). Po upływie czasu otwórz urządzenie i pozwól, by woda odparowała. Następnie czynność powtórz kilkukrotnie. Ta metoda sprawdzi się w przypadku chęci szybkiego wysuszenia grzybów.
Suszenie grzybów w piekarniku
By wydobyć smak i aromat grzybów, zdecydowanie lepszą opcją będzie suszenie ich w piekarniku. Jest to metoda, która wymaga więcej czasu, ale smak potrawy będzie wyrazistszy. Jak sprawnie przeprowadzić zabieg? Na początku dokładnie oczyść grzyby, a potem pokrój na mniejsze kawałki. W międzyczasie nagrzej piekarnik do 50 stopni Celsjusza i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Pokrojone grzyby rozłóż równomiernie i włóż do rozgrzanego piekarnika. Cały proces może zająć od trzech do siedmiu godzin. Dzięki temu masz pewność, że każdy okaz będzie dobrze dopieczony. Co jakiś czas sprawdzaj, czy grzyby przypiekają się równomiernie. Możesz delikatnie obracać je na drugą stronę.
Kiedy zauważysz, że wszystkie grzyby są już odpowiednio wysuszone, wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki. Gdy urządzenie wystygnie, wyciągnij z niego grzyby i pozwól im ostygnąć. Suszone grzyby przechowuj w ciemnym i suchym miejscu. Przełóż je do plastikowego pojemnika, unikaj papierowych i plastikowych toreb.
Co można zrobić z suszonymi grzybami?
Suszone grzyby stanowią świetny dodatek do wielu potraw. Możesz z nich przygotować pyszny bigos, zupę grzybową czy uszka. Do suszenia nadają się podgrzybki, prawdziwki, borowiki czy koźlarze. Grzyby, które zostały poddane obróbce termicznej, można trzymać nawet do trzech lat. Warto jednak systematycznie sprawdzać, czy nie tworzy się na nich pleśń lub nie zalęgły się mole spożywcze. Niestety, w takim wypadku grzyby będą nadawać się wyłącznie do kosza.
Polecamy: