Jak ugryźć pestkę z awokado? Cenne właściwości i zastosowania
Krojąc idealnie dojrzałe awokado, niemal bez wahania pozbywamy się jego pestki. Przez lata uważano tę część owocu za niejadalną. Na przestrzeni lat zyskała jednak sporą popularność, początkowo w gronie zwolenników filozofii zero-waste. Okazuje się, że w pestce drzemie spory potencjał. Co ciekawe, zawiera o wiele więcej właściwości zdrowotnych niż sam miąższ. Sprawdź, jak jeść i stosować pestkę z awokado.
Spis treści:
Awokado - jak wybrać dojrzałe?
Czy istnieje metoda, która pozwoli za każdym razem wybrać w sklepie idealnie dojrzałe awokado? Choć do tej pory nie ustalono jednego złotego środka, w kilku prostych krokach możemy podnieść szanse na znalezienie idealnego owocu. Zacznijmy od przyjrzenia się jego barwie. Zazwyczaj dojrzały owoc wyróżnia się ciemnozieloną lub bakłażanową skórką. W kolejnym etapie delikatnie przyciskamy skórkę palcami. Odpowiednio dojrzałe awokado będzie miękkie i sprężyste, a w miejscu dotknięcia skóra powinna wrócić do pierwotnego kształtu.
Jeśli jednak po powrocie z zakupów spożywczych okaże się, że trafił nam się okaz, który potrzebuje o wiele więcej czasu do osiągnięcia idealnej konsystencji, możemy wykorzystać prosty patent, który przyspieszy ten proces. Wystarczy, że szczelnie owiniemy całe awokado w folię aluminiową, a następnie włożymy do piekarnika nagrzanego do 90 st. C na ok. 10-15 minut. Po tym czasie wyciągamy je na talerz lub specjalną kratkę i pozostawiamy w folii do całkowitego ostygnięcia.
Właściwości zdrowotne pestki z awokado
Przyglądając się składowi pestki awokado, zauważymy, że składa się z szeregu związków fitochemicznych, m.in. flawonoidów oraz proantocyjanów oraz polifenoli. To jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, które hamują rozwój wolnych rodników, a tym samym chronią komórki przed rozpadem.
Pestka wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, które wyraźnie opóźniają procesy starzenia się skóry, mózgu i serca, a także wszystkich tkanek w organizmie. Ta część owocu zawiera aż o 70% więcej przeciwutleniaczy od miąższu. Uznaje się ją za największe źródło błonnika, wpływające na zdrowie oraz zachowanie szczupłej sylwetki.
Odpowiednie jej przetworzenie, a następnie włączenie do diety skutecznie przyspiesza proces odchudzania, zapewnia prawidłową pracę jelit oraz układu trawiennego, a także obniża zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Tym samym zapobiega licznym chorobom układu krążenia, a także chroni przed nowotworami.
Rozbijanie pestki
By wydostać ukrytą w środku pestkę awokado, należy przekroić owoc wzdłuż, a następnie przekręcić obie połówki w odwrotnym kierunku i oderwać jedną od drugiej. Na jednej pozostanie sam miąższ, a w drugiej pestka, którą możemy delikatnie poważyć nożem.
Z dojrzałego wnętrza przygotujemy pyszne guacamole, które posłuży jako dodatek do wrapów, kanapek czy naleśników na wytrawnie. Zanim wykorzystamy pestkę do domowych potraw, należy dokładnie ją umyć, a następnie zostawić na nasłonecznionym parapecie lub rozgrzanym kaloryferze i suszyć przez 3-4 dni. Alternatywną metodą będzie wstawienie jej do piekarnika o temperaturze 120 st. C i trzymanie w środku przez 1,5-2 godziny.
Po tym czasie przekładamy pestkę do woreczka i rozbijamy za pomocą tłuczka do mięsa. Rozdrobnione kawałki wrzucamy do blendera i miksujemy na drobny proszek. Upewnijmy się, że nasz sprzęt ma dużą moc, a noże są wytrzymałe. Dzięki temu uzyskamy pożądany efekt i nie zniszczymy blendera.
Sprawdź: Wspieraj profilaktykę chorób nowotworowych. Jedz ten niewielki owoc przynajmniej raz dziennie
Do czego użyć pestkę z awokado?
Dokładnie zmieloną pestkę z awokado dodamy do:
- jogurtów,
- guacamole,
- sosów,
- zup,
- hummusu,
- chłodnika,
- ciastek owsianych
- lodów,
- sałatek.
Możemy także przygotować z niej herbatę lub zamoczyć we wrzątku na 15 minut, a następnie zjeść w całości, zanim ostygnie i na powrót stanie się twarda i trudna do pogryzienia.
Pestka to dobra baza do przyrządzenia prostego naparu. W tym celu wystarczy zmiażdżyć resztkę owocu, a następnie zalać ją 200 ml wrzątku i parzyć przez ok. 4-5 minut. W celu wzbogacenia jego smaku oraz właściwości możemy do kubka wrzucić ulubioną mieszankę ziół i owoców, a także dosłodzić miodem, by zniwelować posmak goryczy.
W pestce z awokado znajdziemy witaminy z grupy A i E, które wpływają na stan włosów oraz paznokci. Wzbogacanie posiłków jej sproszkowaną wersją poprawi wygląd cery. Na liście dobroczynnych składników znajduje się także kwas foliowy, który jest niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wzbogacenie owocowych lub warzywnych koktajli pestką z awokado chroni przed niedoborem tego związku, przez co szczególnie zaleca się picie takich mieszanek kobietom w ciąży.
Sprawdź: Źródło błonnika i pogromca zbędnych kilogramów. Kup nasiona tej rośliny w sklepie zielarskim
Domowe patenty na wykorzystanie resztki owocu
Często zastanawiamy się, co zrobić z pozostałą pestką z awokado. Okazuje się, że wcale nie trzeba jej wyrzucać. Ta uniwersalna część owocu przyda się zarówno w kuchni, jak i podczas domowego spa. W kilka chwil przygotujemy z niej maseczkę, do której potrzebujemy jedynie:
- ½ łyżeczki sproszkowanej pestki z awokado,
- ½ mocno dojrzałego banana,
- 2 łyżek oleju kokosowego,
- kilku kropel soku z cytryny.
Przygotowanie:
- Wymienione składniki łączymy ze sobą w miseczce, a następnie nakładamy na twarz i delikatnie masujemy.
- Zostawiamy na 5-10 minut, a następnie myjemy za pomocą ciepłej wody i dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym.
- Dodatek sproszkowanej pestki zadziała jak naturalny peeling, pozbywając się martwego naskórka i dostarczając cerze witamin.
Sprawdź również: