Jak upiec sernik idealny? Oto niezawodne triki

Sernik jest jednym z ukochanych ciast Polaków. Jedni wolą go z rodzynkami, inni bez. Jak zrobić sernik idealny? Co decyduje o jego konsystencji? Jak postąpić, żeby sernik nie opadł po wyjęciu z piekarnika? Oto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą się każdej pani domu. Sernik z pewnością będzie doskonały w smaku!

Taki sernik smakuje idealnie
Taki sernik smakuje idealnie 123RF/PICSEL

Pieczesz sernik? Postaw na dobry twaróg

Czy da się ulepić piękną rzeźbę z byle jakiej gliny? Nie. Podobnie jest w przypadku sernika. Nie zrobimy dobrego sernika z byle jakiego twarogu - im bardziej tłusty, tym konsystencja sernika będzie delikatniejsza. Istotą głównego składnika jest także to, że musi być on gładki. Grudkom w serniku dziękujemy. Tłusty (bądź półtłusty ser) mielimy najlepiej trzy razy, a jeśli nie mamy na to siły i czasu, kupujemy już zmielony produkt, przygotowany specjalnie do pieczenia sernika. W plastikowym kubełku znajdziemy kilogram twarogu, który połączymy z resztą składników. Uwaga! Jeśli decydujemy się na produkt gotowy i przemielony, sprawdźmy koniecznie, czy na opakowaniu nie zostało zaznaczone, że jest on przeznaczony do wykonania sernika na zimno. Homogenizowany ser absolutnie nie nadaje się do pieczenia tradycyjnego sernika. Wyjdzie z niego kulinarna porażka.  

Nie przesadzaj z mąką - sernik będzie twardy

Dodajesz do sernika proszek do pieczenia? Niepotrzebnie! Mało kto wie, że nie jest on tam potrzebny. Jeśli chodzi o mąkę - dosypuje się pszenną lub skrobię ziemniaczaną, przy czym -  gdy mąki jest za dużo - sernik będzie twardszy i zacznie się kruszyć. Jeśli macie w planach sernik typu Nowy Jork - delikatny i kremowy - zrezygnujecie z mąki. Jeśli boicie się eksperymentów, do sernika można dodać budyń - waniliowy lub śmietankowy, który zwiąże ze sobą składniki.  

Śmietana wpływa na konsystencję sernika

Odchudzanie odchudzaniem, ale jeśli chcecie zrobić naprawdę dobry sernik i cieszyć się jego smakiem - pofolgujcie sobie w tym temacie. W jego składzie bowiem powinna znaleźć się mocno kaloryczna i wpływająca na konsystencję sernika śmietana 30 proc., nie na darmo nazwana kremową. Kremowa właśnie taką konsystencję daje. 

Im więcej jajek tym sernik bardziej puszysty
Im więcej jajek tym sernik bardziej puszysty 123RF/PICSEL

Co zrobić, by sernik był wyższy i bardziej puszysty?

W Kole Gospodyń Wiejskich robi się serniki, do których wbija się nawet 10 jaj! Są nie do podrobienia, jeśli chodzi o smak i wygląd. Ubite jaja nadają sernikowi swoistej sprężystości, dzięki nim ciasto rośnie. Im bardziej będziemy ubijać jajka, szczególnie białka, tym sernik będzie wyższy i bardziej puszysty. Jednak weźmy pod uwagę to, że  - czy tego chcemy czy nie - sernik trochę opadnie. Ważne! Przed zrobieniem sernika idealnego, należy wyciągnąć z lodówki składniki. Powinny mieć temperaturę pokojową.  

W jakiej temperaturze piec sernik idealny?

Sernik - tak czy inaczej - trochę opadnie, ale chcemy, by stracił na wysokości jak najmniej, zatem:

1. Przygotowując sernik idealny, nie miksujmy białek i żółtek osobno - ale razem, dodając ser.

2. Nie miksujmy też jajek za długo - sernik będzie od tego bardziej puszysty tylko na etapie tworzenia. Za to -  gdy tylko ostygnie - popęka i opadnie.  

Idealnie by było, gdybyśmy piekli sernik w tzw. kąpieli wodnej - czyli formę z sernikiem włożyli do większej foremki napełnionej wodą i w takiej konstrukcji wsadzili do piekarnika.

Sernik idealny piec należy w temperaturze nie większej niż 180 stopni Celsjusza - z włączonym grzaniem z góry i z dołu.

Niektórzy cukiernicy uważają, że przy pieczeniu sernika wystarczy tylko 150 stopni Celsjusza. Taka temperatura sprawi, że sernik z pewnością nie popęka.      

Zobacz również:

„Ewa gotuje”: Brownie z batatówPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas