Jak zrobić prawdziwe kakao?

Pyszne domowe kakao to idealny napój na długie jesienne wieczory. Nie tylko rozgrzewa i poprawia nastrój, ale świetnie wpływa też na zdrowie i urodę. Zawiera mnóstwo flawonoidów i innych substancji bioaktywnych, które wzmacniają odporność, pomagają się odprężyć i zrelaksować, a nawet łagodzą objawy kaszlu i astmy. Nie bez przyczyny kakao nazywane było przez Azteków i Majów napojem bogów. Dziś wiadomo, że jego regularne spożywanie może nawet wydłużać życie – chroni przed miażdżycą i innymi chorobami serca, cukrzycą, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Sekretem jest jednak spożywanie prawdziwego kakao, a nie tylko smakującego podobnie gotowego napoju, jakie można kupić w sklepach. Sprawdź, jak przyrządzić pyszne i zdrowe kakao w domu.

Jak zrobić prawdziwe kakao?
Jak zrobić prawdziwe kakao? ©123RF/PICSEL

Jak zrobić prawdziwe kakao?

Przepis na domowe kakao
©123RF/PICSEL

Do przyrządzenia domowego kakao (2 porcje) potrzebujemy 500 ml mleka, 4 łyżek cukru i 4 łyżek prawdziwego kakao. Opcjonalnie do napoju możemy też dodać odrobinę gorzkiej czekolady, miód i cynamon. Kakao można też przyrządzić bez cukru, a w zamian za to udekorować je bitą śmietaną.

Mleko wlewamy do garnka i dodajemy cukier, a następnie podgrzewamy. Odrobinę (ok. 100 ml) odlewamy do szklanki i wsypujemy kakao, które dokładnie rozpuszczamy. Do gorącego mleka w garnku wlewamy zawartość szklanki i całość mieszamy na wolnym ogniu, aż do zagotowania. Gotowe kakao wlewamy do kubków. Możemy je posypać odrobiną cynamonu i startą na tarce gorzką czekoladą.

Kakao – napój długowieczności

Nasiona kakaowca
©123RF/PICSEL

Kakao jest pysznym i zdrowym napojem, który warto włączyć do codziennej diety. Proszek z nasion owoców kakaowca zawiera duże ilości flawonoidów i innych przeciwutleniaczy, które obniżają poziom złego cholesterolu i regulują stężenie glukozy we krwi. Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że osoby pijące bardzo duże ilości kakao aż 10 razy rzadziej zapadają na częste choroby cywilizacyjne – miażdżycę, cukrzycę, a nawet nowotwory. Wyższa jest też ich średnia długość życia.

Dlaczego warto pić kakao?

Kakao zdrowe dla serca
©123RF/PICSEL

Kakao nie tylko zmniejsza ryzyko chorób serca (chroni przed nadciśnieniem tętniczym i tworzeniem się zakrzepów we krwi) i trzustki, ale przede wszystkim ma zbawienny wpływ na samopoczucie. Znajdujące się w nim substancje poprawiają nastrój, stymulują pracę mózgu (korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację) i ułatwiają walkę ze stresem. Nie bez przyczyny zaleca się też spożywanie tego napoju przed snem – pomaga się zrelaksować i ułatwia zasypianie. Kakao zawiera również teobrominę, która jest pomocna w walce z kaszlem i astmą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas