Kultowe danie w wiosenno-letniej odsłonie. Prosty przepis na pyszne knedle z truskawkami

Knedle to nic innego jak wyjątkowo proste w wykonaniu kluski na bazie ziemniaków, jajek, mąki i sezonowych owoców. Smakoszom doskonale znane są te w wersji ze śliwkami. Amatorzy truskawek nie pogardzą odmianą pełną ich ulubionych owoców. Jak przygotować rozpływające się w ustach knedle ze słodkimi truskawkami? Podpowiadamy.

Knedle z truskawkami smakują wyśmienicie
Knedle z truskawkami smakują wyśmienicie123RF/PICSEL

Odmiana ziemniaków do knedli

Knedle to określenie wywodzące się z kultury niemieckiej i przypisane popularnej potrawie mącznej, powstałej na bazi czerstwych bułek lub czerstwego chleba. Jedna z legend mówi, że pewna kobieta miała rzucać knedlami w wojska czeskiego króla Przemysława Ottokara II, dzięki czemu obroniła miasto przed atakiem. Co ciekawe, knedliczki, zwane także knedlikami, na stałe wpisały się również w kuchnię czeską.

W odróżnieniu od Niemców, Czesi przygotowują ciasto z ziemniaków oraz mąki pszennej, a nadzienie zazwyczaj jest wytrawne. Bazą polskiego dania są ziemniaki ze słodkim nadzieniem. Najczęściej serwuje się je ze śliwkami, morelami, truskawkami lub białym serkiem. Sporą rolę w powodzeniu dania odgrywa dobór odpowiedniego typu ziemniaków. Doświadczeni kucharze polecają wybór ogólnoużytkowych określanych mianem typu B. To właśnie one najlepiej nadają się do gotowania, smażenia, a także przygotowywania kopytek, pyz, knedli oraz innych klusek.

Knedle z truskawkami - tradycyjny przepis

Ugotowane ziemniaki to podstawa dobrego ciasta na knedle
Ugotowane ziemniaki to podstawa dobrego ciasta na knedle123RF/PICSEL

Delikatne ciasto, owocowy środek i słodka polewa ze śmietany. Smak i zapach knedli przywodzi na myśl czasy dzieciństwa. W wielu domach sporą popularnością cieszyły się te podawane ze śliwkami, jednak w pełni sezonu truskawkowego warto dokonać małej zamiany. Knedle z truskawkami możemy podawać od razu po ugotowaniu lub zachować kilka na następny dzień i odsmażyć na odrobinie rozpuszczonego masła.

Składniki na ciasto:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 2 średnie jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • szczypta soli

Składniki na farsz:

  • 0,5 kg świeżych truskawek
  • 1-2 łyżki cukru pudru

Opcjonalne dodatki:

  • 4 łyżki masła
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 0,5 szklanki śmietany lub jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki dokładnie obieramy, oczyszczamy i myjemy. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy szczyptę soli i gotujemy do miękkości.
  2. Ugotowane ziemniaki odcedzamy z wody, a następnie ponownie wrzucamy do garnka i włączamy niewielką moc palnika. W ten sposób odparujemy nadmiar wody i lekko je osuszymy.
  3. Ostudzone ziemniaki przepuszczamy przez praskę  lub maszynkę do mielenia i przekładamy do średniej miski. Dodajemy do nich szczyptę soli, dwa jajka i mąkę pszenną.
  4. Truskawki myjemy, osuszamy i pozbawiamy szypułek. Tak przygotowane owoce wykładamy do miski i oprószamy cukrem pudrem.
  5. Stolnicę oraz dłonie posypujemy niewielką ilością mąki. Odrywamy kawałki ciasta wielkości orzecha włoskiego, formujemy kulki i każdą z nich spłaszczamy.
  6. Na środku każdego placka układamy całą truskawkę, zamykamy ją w cieśnie i ponownie formujemy kulki. W ten sposób przygotowujemy wszystkie knedle.
  7. W dużym garnku zagotowujemy wodę z łyżeczką soli. Delikatnie wkładamy do niej knedle i gotujemy do momentu wypłynięcia.
  8. Gotowe knedle odcedzamy z wody, układamy na talerzu, a następnie polewamy bułką tartą z masłem oraz odrobiną śmietany lub jogurtu. Smacznego!

Łódzkie knedle z truskawkami i młodą kapustą

Przepisy kuchni polskiej potrafią zaskakiwać nawet najbardziej doświadczonego smakosza. Jednym z bardziej nietypowych dań są knedle podawane "po łódzku". Co wyróżnia je od tradycyjnej potrawy? Okazuje się, że receptura zakłada połączenie knedli o truskawkowym nadzieniu z duszoną młodą kapustą, a czasem nawet panierowanym kotletem schabowym. Brzmi niecodziennie, jednak uważa się to kultowe łódzkie danie. Amatorzy niecodziennych połączeń smakowych powinni być nim zachwyceni.

Jak zrobić jaglane knedle ze śliwkami?Interia Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas