Letnie orzeźwienie prosto z ogrodu. Aromatyczna lemoniada różana na leniwe popołudnia
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Smak i zapach, w którym można się zatracić, a to wszystko ukryte w lemoniadzie różanej. Część smakoszy uznaje ją za jeden z najlepszych letnich napojów. Do jej przygotowania potrzebujemy zaledwie kilku składników, a efekt potrafi zaskoczyć nawet największego sceptyka. Doradzamy, by od razu przygotować większą porcję – i tak ekspresowo zniknie z dzbanka.
Spis treści:
Właściwości lemoniady różanej
Delikatnie różowy kolor, charakterystyczny smak i aromat dojrzałych płatków to zalety domowej lemoniady różanej. W przepisie doskonale sprawdzi się róża pomarszczona, która wykazuje podobne właściwości do dzikiej róży. Potrzebny składnik możemy zebrać we własnym ogrodzie, wybrać się na łowy do babci lub kupić w sprawdzonym źródle. Róża pomarszczona to bogate źródło licznych witamin i minerałów. W jej składzie najdziemy m.in.:
- witaminę C,
- witaminę A,
- witaminę K,
- witaminę E,
- witaminy z grupy B,
- niacynę,
- żelazo,
- magnez,
- wapń,
- potas,
- fosfor.
Lemoniada różana - letnie orzeźwienie
Amerykańskie filmy i seriale przyzwyczaiły nas do tego, że latem prym wśród napojów chłodzących wiedzie słodko-kwaśna lemoniada cytrynowa. Z czasem repertuar orzeźwiających propozycji zaczął się powiększać, a do listy doszły inne smaki. Ciekawą alternatywą dla lemoniady z cytrusów jest orzeźwiająca i subtelna w smaku lemoniada różana. Delikatny aromat świeżych lub suszonych płatków doskonale komponuje się z kwaskowatym posmakiem cytryn i świeżością mięty.
Składniki na lemoniadę różaną
- 1 litr wody mineralnej
- ½ szklanki świeżych płatków róży pomarszczonej lub 4 łyżeczki suszonych
- 3 duże cytryny
- 2-3 łyżki miodu
- kilka listków świeżej mięty
Jak zrobić lemoniadę z płatków róży?
- Do dużego szklanego dzbanka wsypujemy płatki róży oraz delikatnie zgniecione listki mięty. Składniki zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na bok do zaparzenia.
- Do czystego naczynia wyciskamy sok z dwóch cytryn, upewniając się, że wyciągnęliśmy z niego wszystkie pestki. Ostatnią cytrynę kroimy w plasterki.
- W kolejnym kroku do soku z cytryny dolewamy porcję wody mineralnej, dodajemy 2-3 łyżki miodu, mieszamy i wstawiamy do lodówki.
- Gdy zawartość dzbanka z miętą i płatkami róży wystygnie, dolewamy do niej sok z cytryny, rozmieszany z wodą i miodem.
- Całość delikatnie mieszamy, by oba płyny się połączyły, a następnie dorzucamy plasterki cytryny. Gotowy napój możemy ponownie schłodzić w lodówce.
- Lemoniadę różaną najlepiej podawać w wysokich szklankach, które wcześniej napełnimy kostkami lodu. Wierzch możemy udekorować kilkoma płatkami róż i świeżą miętą. Smacznego!
Sprawdź również: