Musaka wegetariańska: Przepis, który udaje się zawsze
Kuchnia śródziemnomorska jest uwielbiana na całym świecie, a Polska nie jest w tej dziedzinie wyjątkiem. O ile specjały włoskich kulinariów są nam doskonale znane, o tyle kuchnia grecka nadal skrywa wiele apetycznych sekretów. Czas poznać jedno z jej flagowych dań, czyli musakę (spotkać się można także z pisownią: moussaka). To pełna wyśmienitych składników zapiekanka. Co prawda w oryginalnych recepturach pojawia się mięso, ale tym razem proponujemy przepis na wegetariańską musakę, dzięki któremu jedzenie warzyw będzie przyjemnością, a nie tylko rozsądnym wyborem żywieniowym.
Musaka: Co to za danie?
Zdecydowanie największą popularnością i rozpoznawalnością cieszy się musaka grecka, ale warto wiedzieć, że różne wariacje na jej temat pojawiają się w kuchniach całego Półwyspu Bałkańskiego oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Warstwową zapiekankę najprościej jest porównać do włoskiej lasagne. W składzie oryginalnej musaki dominują: bakłażany, pomidory oraz mięso mielone - najczęściej wieprzowo-wołowe lub baranie. Spotkać się można również z jagnięciną.
Na wierzchu potrawy umieszcza się ser oraz sos beszamelowy. Podczas pracy nad daniem nie może zabraknąć aromatycznych dodatków i przypraw. Kombinacja gałki muszkatołowej, cynamonu, tymianku, oregano, pieprzu, a także czosnku i cebuli warunkuje niepowtarzalne doznania smakowe.
Musaka bez mięsa: Przygotuj tak, jak lubisz!
Ogromnym atutem tego dania jest fakt, że musakę można przygotować z większością ulubionych warzyw i przyprawiać w zależności od własnych preferencji. Wersja łagodna czy pikantna? To zależy tylko od ciebie!
W naszej propozycji kluczowy składnik to czerwona soczewica. Jej konsystencja jest zbliżona do popularnego mięsa mielonego, więc nawet najbardziej nieufny sceptyk nie tylko skusi się na degustację, ale również poprosi o dokładkę!
Lista składników:
- 250 gramów czerwonej soczewicy,
- 2 średniej wielkości bakłażany,
- 2 cukinie,
- 1 marchewka,
- 1 kilogram ziemniaków,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 400 mililitrów passaty pomidorowej,
- 200 gramów gęstego jogurtu naturalnego (typu greckiego),
- 2 jajka,
- Do przyprawienia: cynamon, suszony tymianek i oregano, papryka słodka i pikantna, kmin rzymski, czarny pieprz.
Sprawdź również: Jak zrobić domową zapiekankę?
Wegetariańska musaka: Przepis krok po kroku
Wieloskładnikowa zapiekanka to receptura idealna dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w kuchni i chciałyby zgłębić tajniki kuchni wegetariańskiej. Jak ją przygotować?
- Ziemniaki oczyść z resztek ziemi, obierz, pokrój na plasterki i gotuj do miękkości. Uważaj, by ich nie rozgotować!
- Na głębokiej patelni rozgrzej jedną łyżkę oleju (może być rzepakowy), wrzuć posiekaną cebulę oraz czosnek i smaż przez chwilę, by uwolniły swój aromat.
- Wsyp soczewicę (nie musisz jej wcześniej namaczać), następnie dodaj passatę. Dodatkowo możesz wlać niepełną szklankę wody. Gotuj do momentu, aż soczewica wchłonie cały płyn. Dodaj przyprawy.
- Bakłażany i cukinie pokrój w plasterki, następnie krótko podsmaż. Świetnie sprawdzi się do tego patelnia grillowa.
- Stwórz sos, mieszając jajka z jogurtem oraz pieprzem.
- W naczyniu żaroodpornym układaj warstwy w następującej kolejności: ziemniaki, cukinia, soczewica z pomidorami i bakłażan. Całość zalej jogurtowym sosem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Pieczenie potrwa 20-30 minut.
- 10 minut przed końcem wierzch zapiekanki możesz posypać startym serem żółtym.
Musaka w kuchni roślinnej: Dlaczego warto ją przyrządzać?
W kuchniach odbywa się właśnie rewolucja. Jeszcze kilka lat temu jedzenie wegetariańskie było postrzegane jako pewna ciekawostka, a najwięksi miłośnicy schabowych uznawali je za fanaberię. Dziś jednak zwraca się dużo większą uwagę na negatywny wpływ produkcji mięsa na stan środowiska, a szefowie kuchni prześcigają się w wymyślaniu przepisów na smaczne dania wegetariańskie. Warzywa są w modzie!
Wegetariańską musakę przyrządzaj, jeśli chcesz być na bieżąco z kulinarnymi nowinkami, a jednocześnie szukasz smacznego sposobu na włączenie do diety większej ilości warzyw i rozszerzyć swój żywieniowy repertuar. Bakłażan nie jest najbardziej popularnym produktem w polskich kuchniach, a szkoda! Jest nie tylko zdrowy, ale odpowiednio przyrządzony smakuje naprawdę wybornie.