Na śniadanie, przekąskę lub do pracy. Luksusowe bułeczki bananowe z dodatkiem czekolady
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Banany to jedno z najlepszych źródeł błonnika i węglowodanów oraz najchętniej kupowane owoce. Są świetną propozycją na szybką przekąskę, nadają się do soków, koktajli oraz wypieków. Zdarza się, że kupimy ich nieco za dużo i z każdym dniem obserwujemy, jak ich idealnie żółta skórka pokrywa się czarnymi plamami. Co ważne, przejrzałe banany nie tracą swojego potencjału. Do czego możemy je wykorzystać?
Spis treści:
Co można zrobić ze starych bananów?
Ekspresowy posiłek powstanie po zmiksowaniu bananów z innymi owocami lub warzywami. W ten sposób otrzymamy gładkie i bardzo sycące smoothie bananowe. Wystarczy trzymać je w lodówce, a przyniesie orzeźwienie nawet w najgorętsze dni.
Kolejnym patentem na przejrzałe banany jest chlebek bananowy. Wystarczy połączyć ze sobą miękkie owoce, mąkę, masło, cukier, jajka i odrobinę proszku do pieczenia. Dodatek płatków owsianych czy orzechów doda mu więcej wartości odżywczych. Ciepłe dni zwiastują początek sezonu grillowego. To doskonała okazja, by wypróbować podpieczone w skórce banany.
Słodka propozycja śniadaniowa
Wypełnione licznymi składnikami kanapki, kremowa jajecznica czy nawet owsianka z owocami to pozycje, które często królują podczas śniadań. Zdarza się jednak, że mamy ochotę na odrobinę szaleństwa i odstępstwa od utartych przepisów. Ciekawym pomysłem na pierwszy posiłek dnia są puszyste bułeczki bananowe. Smak dojrzałych owoców idealnie komponuje się z kawałkami czekolady. Gwarantujemy, że chętnie sięgną po nie zarówno dzieci, jak i dorośli.
Składniki na puszyste bułeczki bananowe
- 2 przejrzałe banany
- ½ kg mąki pszennej
- 25 g roztopionego masła
- 1 jajko
- 7 g suchych drożdży
- 50 groszków czekoladowych lub posiekanej czekolady
- szczypta soli
Bułeczki bananowe - przygotowanie
- Banany obieramy, wkładamy do miski i dokładnie rozgniatamy za pomocą widelca. W kolejnym kroku łączymy powstałą papkę z jednym jajkiem i roztopionym masłem.
- W osobnej misce mieszamy ze sobą przesianą mąkę z drożdżami i solą. Suche składniki porcjami wsypujemy do mokrych i dokładnie mieszamy.
- Na koniec do surowej masy dodajemy groszki czekoladowe lub drobno posiekaną czekoladę, a po wymieszaniu zabezpieczamy wierzch folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 godziny.
- Po tym czasie ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość. Zaczynamy od uderzenia go pięścią, w celu pozbycia się nadmiaru gazu, a następnie przekładamy na oprószoną mąką stolnicę.
- Ciasto dzielimy na 12 równych części, a każdą z nich obtaczamy w mące i formujemy gładką kulę. Tak przygotowane bułeczki układamy w formie do pieczenia zabezpieczonej papierem.
- Bułeczki umieszczajmy tak, by zostały między nimi ok. 1-2 cm odstępy. Ponownie przykrywamy ciasto ściereczką lub folią i odstawiamy do wyrośnięcia na 40 minut.
- Po upływie wyznaczonego czasu zauważymy, że zwiększyły objętość i stykają się ze sobą. Formę z bułeczkami bananowymi wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i pieczemy 20 minut.
- Po upieczeniu wyjmujemy drożdżowe bułeczki bananowe na blat i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Przed podaniem posypujemy ich wierzch odrobiną cukru pudru. Smacznego!
Sprawdź również: