Napełniam słoiki smakowitymi warzywami i pasteryzuję. Zimą zajadam dobrze podgrzane
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Spiżarnia pękająca w szwach od dobroci ukrytych w słoikach to prawdziwy skarb. Bez konieczności wychodzenia do sklepu mamy dostęp do gęstych soków, aromatycznych dżemów, słodkich konfitur czy wytrawnych dań obiadowych. Część z nich wystarczy tylko wrzucić do garnka, podgrzać przez kilka minut i zajadać ze smakiem. Lato to doskonały moment na przygotowanie sycącego leczo, po które chętnie sięgniemy zimą, by rozgrzać zziębnięty organizm.
Spis treści:
Czy można zrobić leczo na zimę?
W każdym domu doskonale znane potrawy smakują nieco inaczej. Ma to związek z jakością oraz ilością używanych składników, specyficznym sposobem doprawiania czy przekazywanymi z pokolenia na pokolenie tradycjami. Nie inaczej jest z leczo. Jedni nie wyobrażają sobie dania bez porcji mięsa, inni preferują wersję z samymi warzywami. Poniżej przedstawiamy przepis na wyjątkowo sycące i smakowite leczo w wersji wegetariańskiej, które idealnie nadaje się do zawekowania w słoikach na zimę.
Składniki na leczo
- 2 kg różnokolorowej papryki
- 2 kg mięsistych pomidorów
- 2 kg cukinii
- 2-3 duże cebule
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżka suszonego majeranku
- 1 łyżeczka ostrej lub wędzonej papryki
- sól i pieprz
- olej roślinny
Przygotowanie leczo do słoików
- Cebulę odkładamy na bok, a wszystkie pozostałe warzywa dokładnie myjemy i osuszamy. Papryki pozbawiamy gniazd nasiennych i tniemy na paski, a z pomidorów wycinamy korzonki i kroimy w kostkę.
- Umytą cukinię kroimy w kostkę, a obraną cebulę w półplasterki. Do dużego garnka wlewamy porcję oleju, wrzucamy cebulę i podsmażamy do zeszklenia.
- W kolejnym kroku do cebuli dodajemy paprykę, cukinię oraz pomidory. Całość dokładnie mieszamy, przykrywamy i dusimy na niewielkiej mocy palnika przez 25 minut.
- Pamiętajmy, by co kilka minut mieszać zawartość garnka. W ten sposób unikniemy przywierania składników oraz ich przypalenia.
- Kiedy pomidory całkowicie się rozpadną i stworzą gęsty sos, zabieramy się za doprawianie. W garnku ląduje majeranek, słodka papryka, ostra lub wędzona papryka, a także sól i pieprz.
- Po porządnym wymieszaniu pozostawiamy leczo na kuchence jeszcze przez ok. 5-7 minut. Gorące leczo warzywne przekładamy do czystych oraz wyparzonych słoików.
- Gotowe słoiki z leczo możemy zapasteryzować w garnku lub włożyć do piekarnika. Tak zabezpieczone przetwory nadają się do schowania.
Jak długo i gdzie można przechowywać leczo w słoikach?
Dobrze zapasteryzowane leczo warzywne w słoikach możemy przechowywać nawet przez kilka kolejnych sezonów. Ze smakiem zjemy je zwłaszcza zimą, kiedy o wiele trudniej dostać świeże i warzywa. Jeśli chcemy mieć pewność, że przetwór zachowa wspaniały smak i wartości odżywcze, a dodatkowo nie będzie groziło mu zepsucie, wstawmy go do chłodnego oraz ciemnego pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się rzadko odwiedzana piwnica, specjalna spiżarnia, a także wolny kąt w garażu. Zadbajmy także o to, by słoiki z leczo nie były narażone na nagłe zmiany temperatury.
Sprawdź również: