Niebieskie grzyby z polskich lasów... są jadalne! Jak je przyrządzić?

Sezon na grzyby trwa w najlepsze, a co cierpliwsi szczęściarze mogą natrafić na okazy, które nie zdarzają się często! Jednym z nich jest tzw. niebieski grzyb, czyli piaskowiec modrzak, który jest wprawdzie bardzo rzadki, ale nie brakuje osób, którym udało się go znaleźć. Choć na pozór może sprawiać wrażenie trującego, to jest on jadalny!

Piaskowiec modrzak ma specyficzne, niebieskie plamy, więc trudno pomylić go z innymi gatunkami
Piaskowiec modrzak ma specyficzne, niebieskie plamy, więc trudno pomylić go z innymi gatunkami 123RF/PICSEL

Piaskowiec modrzak to gatunek grzybów z rodziny piaskowcowatych, któremu polską nazwę nadała Alina Skirgiełło w 1960 roku. Znany jest on także jako huba siniak, borowik polny, granatek czy grzyb piaskowy. 

Cechą charakterystyczną niebieskiego grzyba jest to, że sinieje w miejscach uszkodzenia lub dotknięcia. Pojawiają się wtedy na nim ciemnoniebieskie plamy, którym zawdzięcza on swoją nazwę. Mogą się one pojawić także po ususzeniu grzyba.

Piaskowiec modrzak: Występowanie

Piaskowiec modrzak występuje głównie w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. Spotkać go można także w Polsce, choć jest to gatunek wyjątkowo rzadki i znajduje się na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski - jest zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych.

Piaskowiec modrzak owocuje od lipca do listopada w lasach liściastych oraz mieszanych, szczególnie w górach i okolicach podgórskich. Grzyb ten rośnie najczęściej pod sosnami, brzozami, dębami i bukami. Choć na pozór wygląda na trującego, to można go bezpiecznie jeść.

Piaskowca modrzaka spotkać można także w Polsce
Piaskowca modrzaka spotkać można także w Polsce123RF/PICSEL

Piaskowiec modrzak: Jak przyrządzić?

Przed spożyciem piaskowca modrzaka należy go najpierw dokładnie obrać i wypłukać pod wodą. Gatunek ten świetnie odnajdzie się w zupie grzybowej, można go także usmażyć na patelni lub przygotować z niego pyszny sos. Bez obaw, piaskowiec modrzak traci niebieski kolor przy obróbce termicznej.

Zobacz również:

„Ewa gotuje”: Placki brokułowe z sosem grzybowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas