Reklama

Niesamowite właściwości amarantusa

Jeśli do tej pory nie słyszałeś o amarantusie, to warto wiedzieć, że jest on w diecie ludzi już od czasów Azteków. Kiedy zorientowali się oni, że amarantus ma wiele właściwości zdrowotnych, to oni oraz inne ludy zamieszkujące klimat tropikalny, zaczęły go hodować. W 2015 roku zapomniany amarantus został znowu odkryty. Wywodzi się on z owocu, jednak w tym momencie mówimy o jego bezglutenowych ziarnach. Oto niesamowite właściwości amarantusa.

Amarantus jest bogaty w białko

Amarantus jest bogaty w białko i zawiera go więcej niż jakiekolwiek inne ziarna. W jednej ich szklance mieści się 28 g białka. Dla porównania w jednej szklance ziaren owsa jest go 26 g. Dodatkowo, jeśli dostarczasz sobie białka z roślin takich jak amarantus, to masz gwarancję, że dostarczasz swojemu organizmowi również mniej tłuszczu i cholesterolu, niż z białka zwierzęcego.

Amarant zapobiega wypadaniu włosów oraz przedwczesnemu siwieniu

Nikt z nas nie chce stracić włosów, szczególnie w młodym wieku. Nikt również nie chce przedwcześnie osiwieć.

Reklama

Aby zapobiec utracie włosów oraz ich przedwczesnemu siwieniu, możesz jeść amarant, który jest bogaty w niezbędne aminokwasy zwane lizyną, które zamieniają kwasy tłuszczowe w energię, jednocześnie pozwalając naszemu organizmowi wchłaniać wapń.

Amarant nie zawiera glutenu

Wiele osób poszukuje produktów bezglutenowych, a amarantus nie zawiera glutenu, dlatego wszyscy, którzy chorują na celiakie lub są nadwrażliwi na ten składnik, mogą spokojnie włączyć go do swojej diety.

Amarantus chroni przed nowotworami

Jedną z rzeczy, których wszyscy się boją jest nowotwór, któremu możemy zapobiec tak samo, jak cukrzycy czy chorobom serca. Jeśli odpowiednio dostosujesz swoją dietę, to możesz zminimalizować ryzyko raka. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, to włączenie do swojego jadłospisu amarantusa, który zawiera peptydy zwalczające stany zapalne oraz pomagające zapobiegać nowotworom. Antyoksydanty, które można znaleźć w tych ziarnach, chronią komórki przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować raka.

Amarant jest bogaty w minerały

Minerały są niezbędne dla utrzymania zdrowia naszego organizmu. Jeśli szukasz diety, która będzie bogata w minerały, to dodając do niej amarantus, możesz ją o nie wzbogacić. Ziarna amarantusa zawierają ich sporą ilość, jednak jeszcze więcej minerałów znajduje się w jego liściach. Mają one dokładnie te same składniki co ziarna, jednak dodatkowo zawierają potas i wapń. Oprócz tego jest to jedno z nielicznych warzyw, które zawiera taką ilość wapnia.

Amarantus doda ci energii z samego rana

Poranki mogą być ciężkie, ale czy wiedziałeś, że to, co zjesz na śniadanie, może mieć ogromny wpływ na resztę twojego dnia? Jedząc odpowiednie śniadanie, możesz mieć bardzo produktywny dzień, jednak jeśli zjesz coś nieodpowiedniego, to przez resztę dnia możesz czuć się senny.

Amarantus po ugotowaniu przypomina owsiankę, dlatego też jest on idealnym pomysłem na zdrowe śniadanie, które doda ci energii, której szukasz. Jeśli wiesz, że zjadłeś coś zdrowego o poranku, to jesteś pozytywnie nastawiony przez resztę dnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta bezglutenowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy