Obłędnie kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler. Przygotuj zamiast żurku

Pełna smaku i aromatycznych przypraw zupa chrzanowa z przepisu Magdy Gessler to ciekawa alternatywa dla żurku oraz barszczu białego. Z powodzeniem odnajdzie się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także w ciągu całego roku. Do jej przygotowania potrzeba tylko kilku składników, które z powodzeniem znajdziemy w kuchennych szafkach lub na sklepowych półkach. Sprawdź, jak szybko przygotować ją w domu.

Kulinarny przebój Wielkanocy - kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler
Kulinarny przebój Wielkanocy - kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler123RF/PICSEL/VIPHOTOEast News

Jakiego chrzanu użyć do dania?

W trakcie robienia zakupów przed gotowaniem zupy chrzanowej stajemy przed trudną decyzją. Wiąże się ona z wyborem chrzanu świeżego lub w słoiczku. Nie ma jednej zasady, wskazującej na prawidłowy składnik. Sięgając do tradycji, lepiej postawić na korzeń, chcąc ułatwić sobie gotowanie - kupmy produkt w słoiczku. Przyglądając się bliżej tradycjom wielkanocnych potraw, szybko zauważymy, że korzeń chrzanu odgrywa w niej istotną rolę. Symbolizuje bowiem siłę fizyczną oraz ogólną krzepę. W pierwszej chwili może wydawać się to przesadzone, ale badania naukowe dowiodły, że prócz wyrazistego smaku, chrzan ma liczne właściwości zdrowotne.

Roślinę uważa się za jedno z głównych źródeł witaminy C, licznych witamin z grupy B oraz flawonoidów i kwasu foliowego. Jedzenie go na surowo oraz w formie dodatku do licznych dań, w tym sycącej i rozgrzewającej zupy chrzanowej, realnie wpływa na podniesienie naturalnej odporności organizmu. Co ciekawe, we Francji chrzan został oficjalnie zarejestrowany zarówno jako lek, jak i suplement diety, stosowany w trakcie zrzucania zbędnych kilogramów oraz pomagający utrzymać prawidłową wagę.

Zupa chrzanowa - składniki

Chrzan to podstawa udanej zupy z przepisu Magdy Gessler
Chrzan to podstawa udanej zupy z przepisu Magdy Gessler123RF/PICSEL

Aromatyczna i sycąca zupa chrzanowa z przepisu Magdy Gessler to doskonały wybór na jedno z pierwszych dań podawanych podczas spotkania przy wielkanocnym stole. Danie sprawdzi się także przez cały tok, kiedy potrzebujemy rozgrzać się od środka. Jej kremowa konsystencja i niezwykły aromat sprawiają, że wszystkim domownikom cieknie ślinka.

Składniki:

  • 1 duży pęczek włoszczyzny (bez dodatku kapusty)
  • 4-5 dużych ziemniaków
  • 2 słoiczki chrzanu
  • 2 liście laurowe
  • 2-3 ziarna ziela angielskiego
  • 250 ml śmietany 22%
  • 4 cienkie kromki chleba razowego
  • 1 łyżka oliwy
  • szczypta soli i pieprzu
  • cukier według uznania

Gotowanie krok po kroku

  1. Warzywa dokładnie myjemy i osuszamy, a następnie obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Tak przygotowane wkładamy do garnka i zalewamy zimną oraz przefiltrowaną wodą.
  2. Dorzucamy liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na niewielkim ogniu, co jakiś czas sprawdzając, czy warzywa zdążyły już zmięknąć. Kiedy tak się stanie, wyławiamy liście i ziele.
  3. Gotowy wywar wraz z warzywami blendujemy na gładką masę. Dodajemy chrzan oraz śmietanę i ponownie miksujemy. Doprawiamy cukrem, solą oraz pieprzem i zdejmujemy garnek z palnika.
  4. Na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy chleb pokrojony w kostkę. Smażymy do momentu, aż grzanki staną się rumiane i chrupiące.
  5. Zupę chrzanową podajemy na gorąco, obficie posypaną przygotowanymi grzankami. Opcjonalnie można dodać do niej podsmażony boczek i jajko ugotowane na twardo, a całość posypać świeżo startym korzeniem chrzanu. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas