Od czego zależy kolor skorupki jajka? Białe czy brązowe - które są zdrowsze?

Kolor skorupki jajka to jedna z jego charakterystycznych cech, która budzi zainteresowanie wielu osób. Co dokładnie decyduje o tym, jaki będzie ten kolor - biały, beżowy, a może brązowy? Sprawdź, czy wpływa to w jakiś sposób na smak jajka lub jego wartość odżywczą.

Od czego zależy kolor skorupki jajka?
Od czego zależy kolor skorupki jajka?123RF/PICSEL

Od czego zależy kolor skorupki jajka?

W przeciwieństwie do barwy żółtka, kolor skorupki nie zależy od diety, lecz od koloru piór kury. Jak wyjaśniają specjaliści, im ciemniejsze upierzenie kury, tym ciemniejsze będą skorupki jej jaj. Dlatego jajka białe są znoszone w zasadzie wyłącznie przez białe kury.

Odpowiedzialna za tę różnicę jest Protoporfiryna IX, czyli substancja, która nadaje skorupkom brązowe zabarwienie. Okazuje się, że kury o ciemnym upierzeniu wytwarzają tę substancję w większych ilościach, co sprawia, że ich jajka mają charakterystyczny odcień.

Od czego zależy kolor skorupki jajka?
Od czego zależy kolor skorupki jajka?123RF/PICSEL

Kolor skorupki jajka a jego jakość

Istnieje tylko jedna odpowiedź na pytanie, czy lepsze są jajka białe czy brązowe - kolor skorupki nie ma wpływu ani na wartość odżywczą, ani na smak jajek. Bez względu na ich kolor, każde jajko jest bogate w witaminy, w tym głównie A, E oraz witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, kluczową dla wielu procesów metabolicznych. Niedobór tej witaminy może przyczyniać się do różnych schorzeń.

Ponadto, jajka zawierają cenne minerały, takie jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk czy selen. Lecytyna, obecna w jajkach, zawiera również cholinę, która odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji wątroby. Spożycie dwóch jajek dziennie może całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca nawet spożywanie 10 jajek tygodniowo. Dlatego niezależnie od koloru skorupki, jajka są wartościowym źródłem składników odżywczych, które wpływają korzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie.

Czy wytrzymałość skorupki ma znaczenie?

Związek z jakością jajka może mieć za to wytrzymałość jego skorupki. Składa się ona głównie z węglanu wapnia, z mniejszym dodatkiem węglanu fosforu i magnezu. To połączenie tych składników decyduje o jej twardości i wytrzymałości. Kury, które są zdrowe, mają dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, składają jajka o solidnych i wytrzymałych skorupkach.

Jeśli więc jajko łatwo pęka przy niewielkim nacisku, może to sugerować, że dieta kury nie była optymalna lub jajko zostało zniesione pod koniec cyklu produkcyjnego, kiedy organizm kury jest już zmęczony dużą liczbą wyprodukowanych jajek.

„Ewa gotuje”: Jajka po tureckuPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas