Kulinarny trend 2024 roku. Jak zdrowa jest kasza gryczana?

Choć kasza gryczana to pełnowartościowy, bogaty w witaminy i składniki mineralne produkt, to można odnieść wrażenie, że w ostatnich dekadach nie cieszyła się szczególną popularnością. Może się to jednak zmienić już w tym roku - kasza gryczana została właśnie jednym z najmocniejszych żywieniowych trendów!

Kasza gryczana to prawdziwa witaminowa bomba
Kasza gryczana to prawdziwa witaminowa bomba 123RF/PICSEL

W tym roku podobnie jak w latach poprzednich Whole Foods Market, czyli amerykańska międzynarodowa sieć supermarketów z siedzibą w Austin w Teksasie, sprzedająca z założenia produkty wolne od uwodornionych tłuszczów, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów, opublikowała listę żywieniowych trendów na 2024 rok. 50 członków tego "jury" przygotowało prognozy na podstawie doświadczenia w branży i preferencji konsumentów. Obok kakao czy napoi zawierających przyprawy, wysoko na liście żywieniowych trendów pojawiła się niedoceniana w ostatnich latach kasza gryczana. Dlaczego warto po nią sięgać?

Kasza gryczana jest jeszcze zdrowsza niż myślisz
Kasza gryczana jest jeszcze zdrowsza niż myślisz123RF/PICSEL

Kasza gryczana wraca do łask. To żywieniowy hit tego roku

Kasza gryczana to bogate źródło dobrej jakości białka, które zbliżone jest składem do białka roślin strączkowych. Ma w swoim składzie też kilka aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, takich jak lizyna czy tryptofan. W kaszy gryczanej znajdziemy też tłuszcz, sporo węglowodanów oraz pokaźne zasoby błonnika pokarmowego, który ułatwia perystaltykę jelit oraz wypróżnianie. To jednak nie wszystko!

Kasza gryczana jest też cennym źródłem witamin i składników mineralnych takich jak:

  • witaminy z grupy B
  • potas
  • żelazo
  • fosfor
  • wapń
  • magnez
  • miedź
  • cynk
  • jod 
  • niacyna

WAŻNE: Kasza gryczana nie zawiera glutenu - mogą ją więc spożywać osoby chore na celiakię.

Kasza gryczana: Jak działa na organizm?

Naukowcy już dawno udowodnili, że regularnie spożywana kasza gryczana ma wręcz zbawienny wpływ na zdrowie. Lekarze i dietetycy również zalecają, by wprowadzić ją na stale do jadłospisu. Kasza gryczana to bogate źródło potasu, który pomaga obniżać ciśnienie krwi i zapobiega nadciśnieniu. Spore ilości żelaza, kwasu foliowego i witaminy E sprzyjają natomiast leczeniu niedokrwistości.

Gryka to bogate źródło rutyny i kwercetyny, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Są one również przeciwutleniaczami i wspierają organizm w walce ze stresem oksydacyjnym, za który odpowiedzialne są szkodliwe wolne rodniki. Kasza gryczana, podobnie jak np. borówki czy gorzka czekolada spowalnia proces starzenia się organizmu.

Wspomniana wyżej wysoka zawartość błonnika w kaszy reguluje pracę jelit - mogą więc sięgać po nią osoby będące na diecie lub chcące utrzymać wagę. Kasza oczyszcza jelita i usprawnia wchłanianie składników odżywczych, w przeciwieństwie do innych kasz, nie zakwasza też organizmu. 

UWAGA: Kasza gryczana jest jednak dość kaloryczna - w 100 gramach tego produktu znajduje się aż 350 kcal. To sprawia, że nie powinna stanowić ona postawy diety odchudzającej.

Kto nie powinien jeść kaszy gryczanej?

Na kaszę gryczaną uważać powinny osoby stosujące dietę lekkostrawną, zalecaną np. po zabiegach operacyjnych lub przy wrzodach. Kasza gryczana należy bowiem do grupy kasz grubych, które mogą podrażniać układ pokarmowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas