Od lat mam patent na uniknięcie kolejek w mięsnym. Przed świętami sięgam po szynkowar
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Nie każdy ma możliwość wygospodarowania przestrzeni na przydomową wędzarnię. Jeśli mimo wszystko chcemy spróbować sił we własnoręcznym przygotowywaniu wędlin – mamy prosty patent. Wystarczy kupić szynkowar, a następnie przejść do rozwijania umiejętności. To ciekawa i bardzo często zdrowsza alternatywa dla wyrobów sklepowych.
Spis treści:
Co to jest szynkowar i do czego służy?
Głównym zadaniem szynkowaru, który dla wielu może nie być zbyt znanym urządzeniem, jest parzenie szynek oraz różnego rodzaju mięs. Dzięki temu sprzętowi mamy szansę przygotować przepyszne domowe wędliny. Najczęściej wykonany jest z metalu lub innego tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury. Jak akcesorium kuchenne przechodzi atesty na możliwość styczności z żywnością.
Jak działa szynkowar? Instrukcja obsługi jest dość prosta. Wystarczy w środku urządzenia umieścić zamarynowane mięso, a całość docisnąć specjalną spiralą. W kolejnym kroku sprzęt ląduje w garnku z odpowiednio gorącą wodą i rozpoczyna się proces parzenia. Gotowanie w szynkowarze to prosty sposób, by móc cieszyć się smakowitymi kiełbasami, szynkami, pasztetami, a nawet roladami.
Smakowity schab na kanapki z szynkowaru
Składniki na schab kanapkowy
- 700 g schabu,
- 200 g wody,
- 2 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki,
- 1 łyżeczka cukru pudru,
- 2 łyżeczki soli peklowanej,
- 2 łyżeczki żelatyny.
Przygotowanie
- Do garnka wlewamy wodę, dorzucamy liście laurowe i ziele angielskie, a następnie zabezpieczamy pokrywką i gotujemy 15-20 minut.
- W osobnej miseczce łączymy ze sobą słodką paprykę, cukier puder, sól peklowaną oraz żelatynę. Jednym ruchem wrzucamy do gorącej zalewy.
- Po rozpuszczeniu żelatyny w zalewie odstawiamy całość do wystudzenia. W kolejnym kroku do szynkowaru wkładamy worek odporny na temperaturę.
- Na wierzch wylewamy odrobinę zalewy, wykładamy oczyszczone i umyte mięso w jednym kawałku, zalewamy resztą mieszanki i zawiązujemy woreczek.
- Po zamknięciu szynkowaru wstawiamy go wraz z zawartością do lodówki na minimum dwie pełne doby.
- Kiedy upłynie wyznaczony czas, wstawiamy szynkowar do garnka z wodą o temperaturze 80 st. C i parzymy przez 2 godziny.
- Na koniec wyjmujemy szynkowar z wody, studzimy i chowamy na noc do lodówki. W ten sposób na śniadanie możemy już podać domową wędlinę.
Domowy boczek peklowany - najlepszy z szynkowaru
Składniki na boczek peklowany
- 900 g surowego boczku bez kości,
- 2 l wody,
- ½ szklanki soli,
- 1 łyżka soli peklowanej,
- 5 liści laurowych,
- 1 łyżeczka ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego.
Przygotowanie
- Do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól zwykłą i peklowaną, liście laurowe, ziele angielskie oraz ziarenka czarnego pieprzu.
- Marynatę podgrzewamy aż do rozpuszczenia się soli, a następnie studzimy i zalewamy nią mięso. Tak przygotowany składnik wkładamy do lodówki na minimum 2-3 dni.
- Po tym czasie boczek wyjmujemy z zalewy, ciasno rolujemy, wkładamy do specjalnego woreczka i umieszczamy w szynkowarze.
- Zamknięty szynkowar umieszczamy w wodzie o temperaturze 90 st. C i parzymy przez 90 minut. W kolejnym kroku przekładamy do zimnej wody, a następnie chowamy do lodówki.
Przepis z szynkowaru: aromatyczna wędlina wieprzowa
Składniki na wędlinę wieprzową
- 1 kg szynki wieprzowej,
- 250 ml wody,
- 2-3 łyżeczki soli peklowanej,
- 1-2 liście laurowe,
- 1 łyżeczka kolendry,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1-2 ząbki czosnku.
Przygotowanie
- Zaczynamy od umycia i osuszenia mięsa ręcznikiem papierowym. W kolejnym kroku do rondelka wlewamy wodę, wrzucamy liście laurowe, kolendrę oraz majeranek.
- Składniki w rondelku przez chwilę podgrzewamy, a następnie ściągamy z palnika i odstawiamy na bok do wystudzenia.
- Kiedy wywar się wychłodzi, dorzucamy do niego sól peklowaną i posiekany czosnek. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się soli.
- Do roztworu wkładamy mięso i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum 24 godziny. Po tym czasie przekładamy składnik do szynkowaru.
- Szynkowar umieszczamy w garnku z wodą - jej poziom powinien przykrywać ok. ¾ wysokości. Podgrzewamy zawartość naczynia do uzyskania 75-80 st. C i parzymy przez 2 godziny.
- Po upływie wyznaczonego czasu przechodzimy do studzenia nagrzanego szynkowaru, a następnie wkładamy go do lodówki, najlepiej na całą noc.
- Następnego dnia domowa szynka wieprzowa nadaje się już do krojenia na kanapki. Smacznego!
Sprawdź również:Roladki schabowe z pieczarkami