Odpowiednio upieczona ma słodkawy smak. Warto się do niej przekonać

W okresie świątecznym stoły uginają się od przeróżnych, znakomitych dań, których w ciągu roku zazwyczaj nie serwujemy bez specjalnej ku temu okazji. Jednym z pomysłów na kulinarne świętowanie, jest przygotowanie kaczki. Dlaczego warto jeść takie mięso?

Jak przygotować pyszną, pieczoną kaczkę?
Jak przygotować pyszną, pieczoną kaczkę?123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść mięso kaczki?

Kaczka nie jest pierwszym, mięsnym wyborem, gdy mowa o kulinarnych preferencjach Polaków. Zdecydowanie częściej sięgamy po mięso kurczaka czy wieprzowinę, ponieważ można je poddać szybkiej obróbce termicznej, a dużą rolę podczas zakupów odgrywa również stosunkowo atrakcyjna cena.

Rzecz jasna, nie każdy przepada za smakiem kaczego mięsa, które jest dosyć charakterystyczne. Ponadto, żeby kaczka doskonale smakowała, powinna być odpowiednio przygotowana - wówczas mięso nie jest suche, lecz kruche, bardzo soczyste, a skórka idealnie chrupiąca.

Mięso kaczki to nie tylko kwestia walorów smakowych, ale i wartości odżywczych. Jest ono cenione m.in. z uwagi na wysoką zawartością białka, ponieważ w 100 g mięsa znajduje się 28 gr białka. Kacze mięso to również bardzo dobre źródło witaminy A, E oraz witamin z grupy B: B1, B2, B6, B3. Spożywając mięso z kaczki, dostarczamy organizmowi niezbędnych minerałów w postaci wapnia, magnezu, potasu, sodu, fosforu, żelaza i cynku.

Kacze mięso jest stosunkowo tłuste, ale należy zaznaczyć, że charakteryzuje się ono dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są zdrowe. Mięso kaczki jest również kaloryczne - w 100 g znajduje się ok. 300 kcal, a najchudszą częścią kaczki jest pierś. Obecnie za tuszkę kaczki musimy zapłacić ponad 20 zł za kilogram.

Kaczy klasyk - słodkawe mięso i aromat przypiekanych jabłek

Hodowlę kaczek w Polsce zaczęto w XI wieku, co spowodowało, że kacze mięso stało się wówczas niezwykle popularne i często się nim zajadano. Obecnie, najpopularniejszym sposobem podania kaczego mięsa, jest kaczka pieczona z jabłkami.

Jeden z przepisów na kaczkę, został nawet wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy w woj. wielkopolskim. Kaczka pieczona po wielkopolsku charakteryzuje się chrupiącą, tłustą skórką, soczystym mięsem z łatwo rozdzielającymi się włóknami. Z kolei gdy mowa o smaku, to powinny być wyczuwalne przyprawy, głównie majeranek, a także smak i aromat pieczonych jabłek winnych, dzięki czemu mięso jest odrobinę słodkawe.

"Dobrze upieczony drób powinien być w środku soczysty, a z wierzchu mieć ładną rumianą skórkę. Tak sprawioną i przygotowaną kaczkę należy przed pieczeniem na dwie godziny natrzeć zewnątrz i wewnątrz solą i utartym majerankiem, a do środka kto lubi, można nałożyć jabłek ubranych w łupy i pokrajanych w cząstki i piec w gorącym piecu, polewając często własnym tłuszczem, aby się ładnie w wierzchu skórka przyrumieniła i była chrupiąca" - czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Henryk Sawka o obawie przed AI: Prawdziwych twórców to nie dotyczyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas